1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir: Darısı diğerlerinin başına
Baydemir: Darısı diğerlerinin başına

Baydemir: Darısı diğerlerinin başına

Kürt siyasetçilerinin yargılandığı davanın Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasında aralarında belediye başkanlarının da bulunduğu 10 kişi tahliye edildi.

A+A-

 

Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nden tahliye olan Diyarbakır merkez Yenişehir Belediye eski Başkanı Fırat Anlı, Şırnak Belediye eski Başkanı Ahmet Ertak, Dicle Belediye eski Başkanı Abdullah Akengin, Kızıltepe Belediye eski Başkanı Ferhan Türk, Batman Belediye eski Başkanı Hüseyin Kalkan, Aslan Özdemir, Hasan Öner ve Kazım Kurt yakınları tarafından karşılandı.
 
Yaklaşık 17 saat süren duruşmanın ardından saat gece 02:00 sıralarında 10 kişi için tahliye kararı verilmesi üzerine, tahliye edilenlerin yakınları Diyarbakır D Tipi ve E Tipi cezaevlerinin önünde karşılamaya gitti. Diyarbakır D Tipi Cezaevinde yaklaşık 4 saat süren tahliye işlemlerinin ardından serbest kalan belediye başkanlarını karşılayanlar arasında BDP İl yönetimi, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve aileler bulundu.
 
4 yıldır KCK operasyonları kapsamında tutuklu bulanan ve tahliye edilen Yenişehir Belediye eski Başkanı Fırat Anlı, cezaevi çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki bizlerin payına bir kez daha hukuksuzluk düşmüştür” diyerek sözlerine başladı. Son derece zorlu ve sıkıntılı bir süreci geride bıraktıklarını belirten Anlı, “Bizler için kişisel ödenen bedelin bir önemi yok. Önemli olan bu bedelin daha iyi ve güzel bir yaşam için zemin oluşturabilmesidir” diye konuştu. Halen yüksek sayıda kişinin cezaevlerinde tutuklu bulunduğunu anımsatan Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Bu sürdükçe kendimizi özgür hissetmeyeceğiz. Bu coğrafyada dilimizi, kültürümüzü özgürce yaşayamadan kendimizi özgür hissetmeyeceğiz. Bugüne kadar dayanışma gösteren, sahiplenen başta halkımıza, tüm sivil toplum örgütlerine, ailelerimize sonsuz şükranlarımız sunuyoruz. İnşallah bu gelişme aşamasındaki sürecin daha ileriye gitmesi için hep birlikte el ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz. Bunun sorumluluğuyla bundan sonraki yaşamımıza devam edeceğiz.”
 
Darısı diğerlerinin başına
 
Tahliye edilen arkadaşlarını karşılamak için Diyarbakır D Tipi cezaevine gelen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, heyecan ve hüznü bir arada yaşadıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:
 
"Bugün belediye başkanları ve mesai arkadaşlarımı burada karşılamaktan, kendileriyle kucaklaşmaktan 4 yıl aradan sonra, büyük bir heyecan ama aynı zamanda da hüznü birlikte yaşıyoruz. 4 yıl boyunca özgürlüğünden mahrum bırakma, 4 yıl boyunca süren bir hukuksuzluğa hep birlikte tanıklık ettik. Şüphesiz ki bu işin aile boyutu ve evlatlarından uzak olma boyutu var. Bugün bu sevinci yaşıyoruz ancak, binlerce arkadaşımız, sırtımızı döndüğümüz mekanda tutuluyor. Hiç unutmuyorum, arkadaşlarımızın tutuklandığı gün, ya sizi alacağız ya da biz sizin yanınıza geleceğiz demiştik. Şu ana kadar gelemedik, sizi aldık. İnşallah yakın gelecekte diğer arkadaşlarımız da ailelerine, özgürlüklerine kavuşmuş olur.”
 
Baydemir, “Bu ülkede hukuksuzluk, yerini hukukun üstünlüğüne, çatışma yerini onurlu ve kalıcı bir barışa bırakır. Darısı bütün arkadaşlarımızın ve özgürlüğünden yoksun olanların başına" şeklinde konuştu.
 
Yasalar değişmeli
 
Batman Eski Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan da yaklaşık 8 bin Kürt siyasetçinin halen cezaevinde tutulduğunu anımsatarak “Bundan dolayı bizim mutlu olmamız mümkün değil” dedi.  Mahkemelerin yasalara dayanarak karar verdiğini hatırlatan Kalkan gerek İçişleri Bakanlığı'nın gerekse Adalet Bakanlığı'nın bu yasalardan şikayetçi olduklarını ancak değiştirmek için bir çaba sarf etmediğini söyledi. Kalkan “Bir an önce bu yasaların değiştirilmesi ve Türkiye'ye özgürlüğün hakim kılınması lazım” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT