1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Baydemir: Barajı halk ortadan kaldıracak
Baydemir: Barajı halk ortadan kaldıracak

Baydemir: Barajı halk ortadan kaldıracak

Adayların tek tek kürsüye çağrıldığı toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Osman Baydemir, “Barajı halk ortadan kaldıracak” dedi.

A+A-
Toplantıda en çok dikkat çeken isimlerden biri de Abdullah Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan oldu. Öcalan tüm ısrarlara rağmen gazetecilerin sorularını yanıtlamadı.
 
Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan adayların konuşmalarından satırbaşları şöyle:
 
Osman Baydemir: “Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimini yaşıyoruz. 70 yıllık, 80 yıllık handikaplar, ötekileştirmeler, baskılar, yaşadıklarımızın tamamının çözümünün, yepyeni bir yolunun açılıp açılmayacağının seçimidir bu. Tüm Türkiye 'yeni'de ittifak edecek mi, etmeyecek mi? Yeni bir yaşamın kapılarını aralayacak mı, aralamayacak mı? Bu sorular yanıt bulacak. Barajın kendisi antidemokratiktir. Askeri rejimin ürünüdür. Maalesef bu hükümet de buna sahip çıkarak aslında temsilde adalet ilkesini zedelemiştir. Baraj uygulamasını ortadan kaldıracak yegâne güç halkın ta kendisidir. Bu seçimde halk baraj uygulamasını ortadan kaldıracaktır.”
 
“Barajları paramparça edeceğiz”
 
Hüda Kaya ise özellikle dindar kesimlerden olumlu geri dönüşler aldıklarını belirterek, barajları paramparça edeceklerini söyledi. Kaya: “HDP Türkiye'de siyasetin şu anda motor gücü durumuna gelmiş, barışı omuzlarında taşıyan Roman'ı, Ermeni'si, Türk'ü, Arap'ı, Boşnak'ı, Laz'ına kadar tüm farklılıkların temsiliyeti noktasında son derece tarihi bir misyonu ile Türkiye politikasında yer oldu. Hem İstanbul'da hem Marmara Bölgesi'nde bugüne kadar HDP'ye oy vermemiş dindar Kürtler çevresinde de, Türkler çevresinde de son derece olumlu tepkiler alıyorum. Umutluyuz bu anlamda. Baraj derdimiz yok deme lüksüne sahip değiliz ama bu pozitif rüzgârı oya dönüştürebilirsek, barajları paramparça edeceğiz.”
 
HDP Gaziantep'ten aday gösterdiği Celal Doğan ile ilk defa bu ilden bir vekil çıkarmayı hedefliyor. Doğan: Aday listesi Türkiye'de bir ilk niteliğinde. Türkiye'nin gerçek resminin yansıdığı listeler olarak görülüyor. Bundan önceki hiçbir siyasi partide farklı katmanların, inanç sınıflarının sergilendiği bir manzara Türkiye'de ilk defa oluyor. Faşizmin tüm barajları yıkılacaktır”
 
Oluç: “Kıyı bölgelerde oyları artıracağız”
 
Bir ilk beklentisi de Antalya'dan. HDP Eş Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç bu ilden aday. Şehirdeki oy potansiyelinin bir milletvekili çıkarmaya yetecek güçte olduğunu söyleyen Oluç, sadece Antalya değil kıyı bölgelerinde oyları artırmaya büyük önem verdiklerini söyledi.
 
Garo Paylan: Biz barajı kesinlikle geçeceğiz
 
“Biz Halkların Demokratik Partisi'yiz. Ortaya Türkiye'deki tüm kimlikleri, tüm inançları kapsayan bir liste çıkardık. AKP'de de, CHP'de de bir Ermeni aday var. Bu bizim açımızdan iyi bir şey. 'Ermeniler' diye bir bakış vardı. Sanki hep böyle tek tip düşünen insanlarmışız gibi. Üç ayrı partide üç Ermeni aday olmasını ben çok önemli görüyorum. Biz barajı kesinlikle geçeceğiz, herkesi şaşırtacak oranlara ulaşacağız. Bu heyecanı sokaklarda, mahallelerde, her yerde görüyoruz.”

HABERE YORUM KAT