1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir, panele katıldı Kürtçe şiir okudu
Baydemir, panele katıldı Kürtçe şiir okudu

Baydemir, panele katıldı Kürtçe şiir okudu

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakırlı alim Şeyh Abdurrahman Aktepe’nin hayatını konu alan panelde Aktepe’den Kürtçe bir şiir okuyarak “Değerlere sahip çıkmayı görev sayıyoruz” dedi.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakırlı alim Şeyh Abdurrahman Aktepe’nin hayatını konu alan panelde Aktepe’den Kürtçe bir şiir okuyarak “Değerlere sahip çıkmayı görev sayıyoruz” dedi. 

Ramazan ayı münasebeti ile Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından hazırlanan paneller dizisinin dördüncüsünde Diyarbakırlı ünlü alim Şeyh Abdurrahman Aktepe’nin hayatı ve eserleri ele alındı. Dara Işık’ın moderatörlüğünde düzenlenen panele Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Doç. Dr. Kadri Yıldırım ve Doç. Dr. Edip Çağmar, Aktepiler ailesini temsilen Şeyh Şafi Işık ve Kürtçe kasideleriyle Şeyh Mizbah katıldı.

Moderatör Dara Işık, sinevizyon eşliğinde Aktepe’nin yaşamından kesitler sundu. Her yıl 20 Mayıs’ta mezarı başında on binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Aktepe’nin, 1850 yılında Diyarbakır’ın Bismil ilçesi Aktepe köyünde doğduğunu bildirdi. Işık, Aktepe’nin gördüğü medrese, tasavvufi ve tarikat eğitimleri sonunda kısa sürede din çevreleri ve bölge halkı tarafından kabul gören bir kişilik olduğunu söyledi.

Daha çok eserleri üzerinde duran Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Doç. Dr. Edip Çağmar da, şeyhin eserlerinin yüzde 95’inin Kürtçe yazdığına işaret ederken, yazdığı Arapça beyit ve Farsça şiirlerinin de olduğunu söyledi. Divandan okuduğu bölümlerde Aktepe’nin özellikle ilahi aşka verdiği öneme yer veren Çağmar, Aktepe’nin yaşadığı ilahi aşkın yarattığı acı ve keder nedeni ile kendisini şehit mertebesinde kabul ettiğini söyledi.

Doç. Dr. Kadri Yıldırım da daha çok Aktepe’nin felsefesine yer vererek Allah’ın kendisine bahşettiği el, ayak ve diğer organlar için teşekkür ederken, ancak bu nimetleri kimseye zulüm edecek durumlarda kullanmak yerine iyi amellerde kullanmasını kendisine nasip etmesini istediğini anlattı. Felsefesini bu anlayışa dayandıran Aktepe’nin din konuları dışında, edebiyat, astronomi ve felsefe gibi konularda da araştırmasının çok fazla olduğunu eserlerinden okuduğu örneklerle gösteren Yıldırım, Aktepe’nin Kürtçe diline ve Kürt kültürüne de çok bağlı olduğunu söyledi. Kürtçe dilini çok severek kullandığına dikkat çeken Yıldırım, Aktepe’nin eserlerini önemli oranda Kürtçe verdiğini ancak Arapça ve Farsça dillerinde de eserlerinin olduğunu söyledi.

Ardından Şeyh Şafi yaptığı kısa konuşmasında Aktepe ailesini anlattı. Şeyh Mizbah da yine Şeyh Aktepe’ye ait Kürtçe kasideleri okuyarak dinleyenleri mest etti.

Baydemir’den şiirli selamlama

Panelin ikinci bölümüne katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de Şeyh Aktepe’nin bir şiirini okuyarak katılımcıları selamladı. Konuşmasında böyle bir etkinliği düzenlemekten ve içinde olmaktan dolayı çok büyük bir onur yaşadığını ifade eden Baydemir, geleceğimizi görebilmek için öncelikle geçmişin aydınlatılmasının gerekliliğine vurgu yaptı. Büyükşehir Belediyesi olarak bu anlayıştan yola çıkarak Ehmedê Xani, Melayê Cîziri, Feqiyê Teyran, Şeyh Abdurrahman, Şeyh Muhammet Can gibi ünlü Kürt alim ve şeyhlerini yeniden eserleri ve kişilikleri ile gün yüzüne çıkarmayı hedeflediklerini belirterek geleceğin de bu şekilde inşa edilebileceğini belirtti. Bu şahsiyetlerin sahipsiz olmadığını dile getiren Baydemir, “Bu değerlere sahip çıkmayı bir görev sayıyoruz” dedi.