1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir, Mahmur sözünü tuttu
Baydemir, Mahmur sözünü tuttu

Baydemir, Mahmur sözünü tuttu

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, geçen kurban bayramında kendisini Mahmur Mülteci Kampı'ndan arayan kadına verdiği sözü yurt dışı yasağı kalktığı ilk ziyarette gerçekleştirdi ve Mahmur'daki aileleri ziyaret etti.

A+A-

Baydemir, Irak Kürdistan Federal Bölgesi'ndeki temasları kapsamında çatışmalı dönemde uygulanan baskılar nedeniyle Türkiye'yi terk etmek zorunda kalıp Mahmur Mülteci Kampı'na yerleşenleri beraberinde BDP Kürdistan Federal Bölgesi'ndeki temsilcisi M. Ali Aydın, Şilan Eminoğlu ve Dış İlişkiler Ofisi'nden Zozan Yüksel ile birlikte ziyaret etti.

Burada Mahmur Belediyesi'ni ziyaret eden Baydemir ve beraberindeki heyet, ikili görüşmede Mahmur Belediyesi ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi arasında kardeşbelediye ilişkisi geliştirilmesi gündeme geldi. Mahmur'un simgesi haline gelen mezarlığı da ziyaret eden Baydemir, burada fatiha okudu. Geçen bayramda kendisini telefonla arayan Mahmurlu kadınlardan Azime Kara'yı bularak evini ziyaret eden Baydemir, ailede büyük bir heyecan yarattı. Azime Kara, verilen sözden ve ziyaretten dolayı oldukça mutlu olduğunu ifade ederken, Baydemir, mültecilik statüsünün ortadan kaldırılıp ailelerin kendi yaşadığı köylere dönüşü için çaba sarf edeceğini söyledi. Baydemir ve beraberindekiler bir gece de Mahmur'da misafir kaldıktan sonra ertesi gün düzenlenen halk toplantısına katıldı.

HABERE YORUM KAT