1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir, Hollanda heyetini ağırladı
Baydemir, Hollanda heyetini ağırladı

Baydemir, Hollanda heyetini ağırladı

Hollanda Parlamentosu AB İşleri Komitesi Heyeti`ni karşılayan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürt yurttaşların Türkiye`nin AB`ye üyeliği konusunda yüzde 90 destek verdiğini ancak son 4-5 yıllık zaman dilimi içerisinde heyecan yitimi ve AB`ye

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı  Osman Baydemir Hollanda Parlamentosu AB İşleri Komitesi Heyeti'ni  makamında kabul etti. Heyet Başkanlığını Hıristiyan Demokrat Parti Milletvekili Raymond Kanops'un yaptığı heyette, Demokrat Parti Başkanı Aleksander Pechtold , Hrıstiyan Demokrat Parti Başkanı ve Milletvekili Sijbrand Van Haersma Buma, İşçi Partisi Milletvekili Marit Maij, Özgürlük ve Demokrat Partisi Milletvekili Mark Verheijen, Sosyalist Parti Milletvekili Sharon Gesthuizen, Meclis Katibi Mendeltje Van Keulen, Hollanda Ankara Büyükelçisi Ron Keller, Hollanda Şam Büyükelçisi Marcel Kurpershoek, Siyasi Bölüm Danışmanı Ali Yazgılı ve Basın Kültür Danışmanı Ertan Keskinsoy yer aldı.

Baydemir, Diyarbakır'ın Türkiye demokratikleşme sürecinin en önemli aktörlerinden biri olduğuna dikkat çekerek, Türkiye'nin demokratikleşmesinin hava ve su kadar önemli olduğunu söyledi. Baydemir,  "Türkiye'de demokrasi standartlarının işletilmesi sadece iç meselemiz değil tüm bölge ve dünya barışı açısından önem arz ediyor" dedi.

Son 15 yıldan beri BDP siyasetinin yerel yönetimlerde iktidar olduğu Diyarbakır'da kent dinamikleriyle birlikte stratejik plan hazırladıklarını anlatan Baydemir, kenti geleceğe taşıma arzusunda olduklarını söyledi. Diyarbakır'ı bir kez daha gerçek kimliği olan çok dilli, çok inançlı, çok kültürlü yapısını oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Baydemir, dili, kimliği, siyasi fikri ne olursa olsun  herkese hizmet ettiklerini söyledi. "Açıkçası Ankara'dan ne istiyorsak onu pratikte halkımıza sunmaya çabaladık. Bu da halk tarafından sahiplenip benimsendi" diyen Baydemir, yaşanan kimi olumlu gelişmelere rağmen ekonomik ve politik istikrarın henüz sağlanmadığını belirtti.

Türkiye-AB ilişkilerini irdeleyen Baydemir, Türkiye'nin AB'ye katılım desteğinin Diyarbakır'da 4 yıl öncesinde yüzde 90 olduğunu bildirdi. Halk tarafından "AB'yi AB yapan demokratik değerler sistemi değil, Türkiye'nin  jeopolitik konumunun esas alındığı" şeklinde eleştiriler geliştiğine dikkat çeken Baydemir, bunun da üyelik heyecanının zedelediğini sözlerine ekledi.Baydemir görüşmenin ardından heyete üzerinde Ongözlü Köprü ve Dicle Nehrinin bulunduğu bir çini armağan etti.

HABERE YORUM KAT