1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir, Eker ve Arzu ile görüştü
Baydemir, Eker ve Arzu ile görüştü

Baydemir, Eker ve Arzu ile görüştü

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Ankara'daki temasları kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'i makamında ziyaret etti. Görüşmede Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu da hazır bulundu.

A+A-

Baydemir'in Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan sonraki ziyareti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı oldu. Bakan Mehdi Eker'in makamında gerçekleşen görüşmede Baydemir, Diyarbakır Surları'nın UNESCO Dünya Kültürel Miras Daimi Listesi'ne girişi ile ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı. Baydemir, Diyarbakır Surları'nın restorasyonunun UNESCO sürecinde ciddi bir şekilde hızlandırıcı etki sunabileceğini belirterek kabine içinde kaynak ayrılması konusunda destek istedi.

Ulaşım Master Planı'nın hazırlanma sürecinde Ulaştırma Bakanlığı'ndan sürece dahil olmaları için uzman istediklerini belirten Baydemir, “Bakanlık uzmanlarının plan hazırlama sürecine katılması, planın Bakanlık'ta onay süresini kısalttı” dedi. Diyarbakır Ulaşım Ana Planı'nın yürürlüğe girdiğini ve planın kısa ve orta vadeli çıktılarını hayata geçirmeye başladıklarını anlatan Baydemir, birlikte çalışmanın kamu kaynağının israf edilmeden rantabl kullanılmasına beraberinde getirdiğini söyledi. Baydemir buna örnek olarak da Hafif Raylı Sistemin geçeceği güzergahta Karayolları'nın yaptığı viyadük çalışma projelerini revize etmeyi gösterdi. Baydemir, “Otogar'dan Seyrantepe'ye kadar Karayolları'nın yaptığı viyadük çalışmalarında proje değişikliğine gidildi. Hafif Raylı Sistem geçecek şekilde projeler yenilendi. Bu ileride en az 100 milyon liralık bir kaynak tasarrufu demektir. Tabi bir de mevcut yolların yıkılıp yeniden yapılması ve getireceği eziyet de çabası” diye konuştu. Baydemir istişare ve katılımcılıkla kaynakların doğru kullanıldığını ve hizmette daha hızlı mesafe alındığını bildirdi.

Baydemir, görüşmede Matrakçı Nasuh'un yaptığı Diyarbakır Minyatürünü Bakan Eker'e armağan etti.

HABERE YORUM KAT