1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir, Amerikalı Gazetecileri ağırladı
Baydemir, Amerikalı Gazetecileri ağırladı

Baydemir, Amerikalı Gazetecileri ağırladı

ABD medyasının CNN, Washintong Post, USA Today, Star Tribune, Chicago Tribune gibi önemli yayınlarının editörlerinden oluşan 16 kişilik gazeteci ekibi İstanbul ve Ankara'daki temaslarından sonra Diyarbakır'a geçerek Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Bayde

A+A-

ABD medyasının CNN, Washintong Post, USA Today, Star Tribune, Chicago Tribune gibi önemli yayınlarının editörlerinden oluşan 16 kişilik gazeteci ekibi İstanbul ve Ankara'daki temaslarından sonra Diyarbakır'a geçerek Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'le görüştü.

John Hopkins Üniversitesi İleri Düzey Uluslar arası Çalışmalar Okulu'nun yürüttüğü Uluslar arası Habercilik Projesi çerçevesinde Türkiye'ye gelen ABD medyasının önemli yayınlarının editörleri Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşmelerinden sonra Diyarbakır'a geçti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, gazetecileri kabul ederken, Proje Direktörü Louise Lief, Türkiye'yi daha iyi anlamak için en önemli kent olan İstanbul, Ankara ve Diyarbakır'a gezi programı düzenlediklerini ifade etti.

Baydemir, gazetecilerin Kürt sorunundan, Irak'la olan ilişkilere, GAP Projesi'ne kadar bir dizi sorularını yanıtladı.

Osman Baydemir, Diyarbakır'ın tarih boyunca çeşitli kültürleri bir arada yaşattığını ve bu anlamda zengin bir kent olduğunu bildirdi.

Genel anlamda demokratikleşme ve Kürt sorununun demokratik çözümü gibi birbiriyle ilgili ve birbirini besleyen 2 temel sorun bulunduğunu belirten Baydemir, bu sorunların mutlaka çözüleceğini ve gelecekten umutlu olduğunu söyledi.

GAP ile ilgili bir soru üzerine de Baydemir, "GAP'ı siz az duymuşsunuz. 1976'dan beri biz GAP ile yatıyor, GAP ile kalkıyoruz." dedi.

Baydemir, kendisiyle fotoğraf çeken gazetecilere Diyarbakır turistik haritasını ve kentin tarihi ve turistik mekanlarını gösteren materyaller armağan etti.