1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bavaturka konseri ile kutlandı
Bavaturka konseri ile kutlandı

Bavaturka konseri ile kutlandı

9 Mayıs Avrupa Günü, hayranları tarafından büyük ilgiyle dinlenen Bavaturka adlı müzik grubu tarafından verilen bir konser ile kutlandı.

A+A-
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ile AB Bilgi Merkezi tarafından Ceylanpark Alışveriş Merkezi'nde gerçekleşen konseri Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz, Diyarbakır Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu 1. Müsteşarı Stefano Fantaroni, Almanya Büyükelçiliği Basın ve Dış İlişkilerden Sorumlu Müsteşar Peter Kettner, TSO Başkan Yardımcısı Metin Aslan, DESOB Başkanı Ebubekir Bal ve çok sayıda vatandaş dinledi.
 
 
Konser öncesi bir konuşma yapan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Metin Aslan, “Temelleri 9 Mayıs 1950 yılında atılan Avrupa Birliği ülkelerinin 1985 yılından itibaren her yıl kutladığı bir gün. 1985 yılından itibaren her yıl 9 Mayıs Avrupa Günü olması dolayısıyla Avrupa'nın birçok yerinde konserler, film gösterimleri, AB bilgi standları, paneller, konferanslar, sokak gösterileri ve daha birçok değişik eğlenceli etkinliklerle kutlanmaktadır” dedi.
 
 
Fantaroni, “Türkiye'yi de AB'de Görmek İstiyoruz”
 
           
AB Türkiye Delegasyonu 1. Müsteşarı Stefano Fantaroni, “Bugün gerçekleştirilen bu konserle AB'nin 65. Doğum Günü'nü kutluyoruz. AB, 65 yıl önce 6 ülkede başlamış ve şimdi 500 milyonluk nüfusuyla, özgür ve güvenli bir yer haline gelmiştir. AB ülkeleri arasında başka ülkeleri ve Türkiye'yi de görmek istiyoruz” dedi.
 
 
Vali Aksoy, “Türkiye, AB'ye Tam Üyelik Konusunda İradesini Ortaya Koymuştur”
 
           
Vali Aksoy, “Bugün Diyarbakırımızda Avrupa Birliği'nin kuruluşunun 65. yıldönümü münasebetiyle bir etkinlik gerçekleştiriliyor. AB Türkiye Delegasyonu ve ildeki paydaşlarıyla birlikte Diyarbakırımızın güzel bir AVM'sinde bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Türkiye yönünü Avrupa'ya çevirmiştir ve AB'ye tam üye olmak adına iradesini de ortaya koymuştur. Yapılan müzakereler sonrası tam üyeliğinin gerçekleşeceğine olan inancımızı hala devam ettiriyoruz. Bugün bu etkinlikte yer alan Bavaturka ekibini de buraya geldikleri için bu etkinliği düzenledikleri için teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum. Hepinizi sevgiyle-saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.
 
 
Bakan Yılmaz, “AB, Avrupa'nın Çözüm Sürecidir”
 
 
Son olarak konuşan Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz ise, Öncellikle 9 Mayıs Avrupa Günü'nü tebrik ediyorum. AB, Avrupa'da yaşanan birçok acıdan sonra ortaya çıkmış bir barış projesidir. Zaman içerisinde bu proje bir refah projesine de dönüştü. Nihayet demokratikleşme açısından bir özgürlük projesi haline geldi. Dolayısıyla AB, bir barış, refah ve özgürlük projesidir. Aslında AB, Avrupa'nın çözüm sürecidir. Çok acılar yaşamış bir kıtada, çok savaşlar görmüş o topraklarda bu savaşlara son veren, bütün toplumları birbirine yakınlaştıran, sınırları ortadan kaldıran, insanlara, mallara, sanayiye serbest dolaşım hakkı getiren bir projedir. Türkiye olarak biz de bu projenin bir parçası olmak için uzun yıllardır gayret sarf ediyoruz ve tam üyelik müzakereleri yürütüyoruz. İnşallah bu uzun ince yolun sonunu da görürüz” ifadelerine yer verdi.
 
 
Konuşmaların ardından Alman Anne, baba ve çocuklarından oluşan Bavaturka Müzik grubu, Türkçe, Kürtçe, Lazca ve Almanca birbirinden güzel eserleri Balkan melodileri eşliğinde seslendirerek izleyenlere eşsiz bir müzik ziyafeti sundu. 
 
(Diyarinsesi.org DV)

HABERE YORUM KAT