1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Batmanlı Gençlere Eğitim Sınıfı
Batmanlı Gençlere Eğitim Sınıfı

Batmanlı Gençlere Eğitim Sınıfı

Denşz Feneri derneği hizmet etmekte geri kalmıyor şimdide batmanlı gençler için seferber olan deniz feneri derneği eğitim sınıfı açtı.

A+A-
BATMANLI GENÇLERE MESLEK EDİNME İMKÂNI
 
Deniz Feneri Doğalgaz Tesisatçılığı ve Kaynakçılık Eğitimi Sınıfı Açıldı
Deniz Feneri Derneği ve Batman Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) tarafından projelendirilen, Batman Valiliği, Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Uluslararası Gaz Eğitim ve Teknoloji Araştırma Merkezi (UGETAM) gibi kurumlar tarafından desteklenen Doğalgaz Tesisatçılığı ve Kaynakçılık Eğitimi Sınıfı düzenlenen törenle açıldı. Açılışa Batman Valisi Dr. Recep Kızılcık, Batman Milletvekili Ahmet İnal, Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Engin Yılmaz, BASİAD Genel Başkanı Hasan Fehmi Dalgıç ve çok sayıda Batmanlı katıldı.  Açılışı yapılan mesleki eğitim sınıfı ile Batman’da istihdam ortamı sağlamak ve kalifiye eleman yetiştirmek amaçlanıyor.
Açılışta konuşan Batman Valisi Dr. Recep Kızılcık, meslek öğrenmenin ve yeni iş alanları oluşturmanın önemine değindi. Deniz Feneri’nin bu alanda hayata geçirdiği projeler ile örnek olduğunu belirten Vali Recep Kızılcık, “Doğalgaz Tesisatçılığı Mesleki Eğitim Atölyesi”nde eğitim alan gençler ile istihdam ortamı oluşturulacak. Bu sayede gençlerin ailelerine gelir getirme imkânı doğacak ve ailelerin sosyo-ekonomik kalkınmaları sağlanacaktır” dedi.
 
Batman’da Yılda 120 Doğalgaz Tesisatçısı Yetişecek
Proje hakkında açıklama yapan Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Engin Yılmaz, “Doğalgaz Tesisatçılığı Mesleki Eğitim Atölyesi’nin ilkini Diyarbakır Burhanettin Yıldız Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde açtık. Batman ilimizde de bu projeyi hayata geçirerek mesleki eğitimi yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz” dedi.
Engin Yılmaz, “Projeyi 5 yıl süreyle aktif olarak uygulayacağız. 3 ay boyunca verilecek eğitimle yılda ortalama 120 kişiyi direkt olarak istihdama kazandırmayı hedefliyoruz. Dolaylı olarak faydalanacak öğrenciler ve diğer kişilerle birlikte bu rakam 300 kişiye kadar ulaşacak” açıklamasını yaptı.
 
 
 
İşsizlik sorununa kalıcı çözümler üretmeliyiz
Engin Yılmaz, “Başlattığımız mesleki eğitimler ile Batman ilinde oluşan işsizlik ve yoksulluk problemine yönelik kalıcı çözümler üretmeyi amaçlıyoruz. Yoksulluğu tüketme yolunda, ihtiyaç sahibi ailelere geçim kaynağı temin etmek ve sosyal dönüşüme katkıda bulunmak için üretmeli ve çalışmalıyız” ifadesini kullandı.
 
BASİAD Genel Başkanı Hasan Fehmi Dalgıç törende yaptığı konuşmada, “Bölge için yapılan bu tür çalışmaların çözüm ortağı olmak biz sanayici ve işadamlarını heyecanlandırıyor. BASİAD olarak Batman’ın ihtiyacı olan eğitime ve istihdama yönelik çalışmalarımız devam edecektir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
 
Bilgi İçin: Bekir Kaplan - Deniz Feneri Derneği Medya İlişkileri Sorumlusu
0212 414 60 60 – 0533 566 35 34 bekir.kaplan@denizfeneri.org.tr