1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Batıkent'te de yapılaşma iddiası
Batıkent'te de yapılaşma iddiası

Batıkent'te de yapılaşma iddiası

Yıllardır mahkemelik olan ve bir türlü sonuçlanamayan Batıkent'teki arazi için bir inşaat firmasının proje hazırladığı yönündeki iddia gündeme bomba gibi düştü.

A+A-
İddiayla birlikte tartışmalar da başladı. Kırklar Dağı deneyimini hatırlatan kent sakinleri, burada da bir benzeri bir hataya düşülmemesini istiyor.
 
Kırklar Dağı, Karayolları yerleşkesi derken şimdi de Batıkent'te yıllardır mahkemelik olan paha biçilemeyen arsa üzerinde yapılaşmaya gidileceği öne sürülüyor. Diyarbakır şehir merkezinin Koşuyolu Parkı ile birlikte akciğeri olarak adlandırılan, halkın özellikle yaz aylarında sabaha kadar oturup sohbet ettiği, stres attığı, kimi zaman mitinglerin, kimi zaman konserlerin mekanı olan Batıkent alanı için ortaya atılan iddia, bomba gibi düştü.
 
İddiaya göre, Türkiye genelinde ünlü bir inşaat firması, arazi mahkemelik olmasına rağmen Batıkent arazisi için proje hazırladı. Proje için izinlerin alınıp alınmadığı bilinmemekle beraber, hazırlanan projenin tam olarak Batıkent arazisi büyüklüğünde, yani tam olarak 162 bin metre karelik alana denk gelmesi, iddiaları güçlendiriyor.
 
İddiaydı ama şimdi yapı oldular
 
Konuyla ilgili konuşan Batıkent sakinlerinden Mehmet Ali Demir, “Halk arasında bu tür söylemler her zaman var olmuştur. Bu tür kulaktan dolma bilgiler eski otogar arazisi için ve Polatlar karşısındaki arazi içinde hep söyleniliyordu. Mahkemelik falan filan diye ama şimdi her iki arazide de yapı yapılıyor” dedi.
 
Kırlar Dağı gibi olmasın
 
Batıkent arazisinin yapılaşmasına izin vermeyeceklerini belirten Diyarbakırlılar, Kırklar dağı gibi oldubittiye getirilmesini istemediklerini belirtiyor.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT