1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Batıda HDP, doğuda BDP olarak seçimlere gireceğiz
Batıda HDP, doğuda BDP olarak seçimlere gireceğiz

Batıda HDP, doğuda BDP olarak seçimlere gireceğiz

BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, BDP'nin seçim stratejisini açıkladı.

A+A-

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, partisinin 2014 yerel seçim stratejisini açıkladı. Buldan, bölgede BDP, Batı'da HDP ile seçimlere girme kararını aldıklarını duyurdu.

BU HÜKÜMETE BİR MESAJ
KCK 'nın "çekilmenin durduğuna" ilişkin açıklamasının ardından ilk tepki, çözüm sürecinin aktörlerinden biri olan Pervin Buldan'dan geldi. Buldan, "Çekilme durdu ama süreç devam ediyor. Bu Hükümete bir mesaj. Hükümetin bir an önce somut adım atması lazım. Bizim acilen İmralı'ya gitmemiz gerekiyor" dedi.

SÜREÇ SONA ERMEDİ
KCK, Hükümetin "demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması" sonucu geri çekilmenin durdurduğunu duyurdu. Çekilmenin durmasının sürecin sona erdiği anlamına gelmediği de belirtildi. Açıklamaya ilk değerlendirme BDP Grup Başkanvekili Buldan'dan geldi. Buldan Radikal'e yaptığı açıklamada, "Bu sürecin sona erdiğini göstermiyor. Zaten kendileri de açıklamalarında belirtiyor, ateşkes devam ediyor. Süreç de devam ediyor. Bu hem ateşkesin, he de sürecin sona erdiği anlamına gelmez" dedi.

ACİLEN ADAYA GİTMEMİZ GEREKİYOR
Çekilme ile ilgili kararın KCK'nın vereceği bir konu olduğunu belirten Buldan, "Bu hükümete bir mesajdır. Hükümetin acil bir hükümet açıklama yapması gerekiyor. Demokratikleşme paketini acilen gündemine alarak, somut adımları atması gerekiyor" diye konuştu. Buldan, Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru yaptıklarını belirterek, "Bizim acilen adaya gitmemiz gerekiyor. Başvuru yaptık haber bekliyoruz" dedi.

YEREL SEÇİM STRATEJİSİ
Buldun, partisinin 2014 yerel seçim stratejisini açıkladı. seçimlere HDP ve BDP olarak iki farklı partiyle gireceklerini duyuran Buldan, "Bölgede BDP, Batıda HDP ile seçimlere girme kararımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz" açıklamasında bulundu.

PARTİ 2'YE BÖLÜNDÜ
Seçimlere HDP çatısı altında girilmesi ve bazı milletvekillerinin bu partiye geçmesi önerisi BDP'yi böldü. BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak'ın da yer aldığı bir grup yerel seçimlere "HDP çatısı altında girmenin mümkün" olduğunu savunurken, farklı bir grup 60 ilde HDP, BDP'nin güçlü olduğu 21 ilde ise BDP adı altında yerel seçimlere girilebileceğini savundu.

HABERE YORUM KAT