1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Batı ilçe otogarında peyzaj çalışmaları sürüyor
Batı ilçe otogarında peyzaj çalışmaları sürüyor

Batı ilçe otogarında peyzaj çalışmaları sürüyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır’da kasım ayı sonunda hizmete açılacak olan batı ilçe otogarında çalışmalar sürerken, 15 bin metrekarelik alanda devam eden peyzaj çalışmalarının 10 gün sonra tamamlanması hedefleniyor.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce, Şehirlerarası Terminal İşletmeleri’nin (DİŞTİ) bitişiğine inşa edilen batı ilçe otogarında, Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’nca bir ay önce başlatılan peyzaj çalışmaları devam ediyor.

10 gün sonra tamamlanması planlanan yeşillendirme çalışmalarıyla alana bin 500 adet meylan gülü, duvar ve tel örgülerin yeşillendirilmesinde kullanılmak üzere 230 adet Amerikan sarmaşığı, 400 adet dağ muşmulası, 400 adet kotanas bitkisi, 200 adet alev çalısı ekilecek. Peyzaj alanının daha estetik görünüm kazanması için de bin adet berberis, 500 adet taflan (süs çiçeği) ekilecek.


Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Alan Koordinatörü Hamdullah Yaray, peyzaj çalışmalarına alandaki molozları tahliye ederek ve yabani otları biçerek başladıklarını belirtti.

 

Otogar alanına 100 kamyona yakın bitkisel toprak serdiklerini anlatan Yaray, “Harman ve gübreyi de dahil edersek bu rakam yaklaşık 200 kamyon toprak ve gübreye tekabül ediyor. Ondan sonra sulama tesisatını döşedik. Bu işlemin ardından da tüm alanın ince tesviyesini yaptık. Sulama sistemini yeniden planlayarak, alanda tamamen modern fıskiyeler kullandık. Birçok alanda olduğu gibi burada da sulama sistemini baştan aşağıya değiştirdik.

 

Fıskiyeler yerin altından otomatik olarak çıkıp sulama yapabiliyor. Daha önce arazöz ve hortum şeklinde sulanan alanlar hem bitkiye hem de toprağa zarar veriyordu. Yeni oluşturduğumuz sistemle bitkiler ve toprak zarar görmediği gibi su ve emek anlamında da tasarruf elde ediyoruz” dedi.


(BE-MP-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler