1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başpınar silah bırakma çağrısını değerlendirdi
Başpınar silah bırakma çağrısını değerlendirdi

Başpınar silah bırakma çağrısını değerlendirdi

DİYARBAKIR- Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Diyarbakır milletvekili aday adayı Şengül Başpınar, Abdullah Öcalan'ın PKK'ya silah bırakma çağrısını değerlendirdi.

A+A-
Başpınar, Öcalan ve Halkların Demokrasi Partisi'nin (HDP) PKK'ya silah bırakma çağrısını olumlu bir adım olarak gördüklerini söyledi. Sorunların silahsız ve kardeşçe çözülmesi gerektiğini belirten Başpınar, bin yıldır Anadolu'da Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i ile kardeşçe yaşadıklarını açıkladı.
 
Başpınar, “Türkiye'de yaşayan bütün etnik kimlikler et ile tırnak gibi olmuşuz. Sorunlarımızı silahsız ve kardeşçe çözmemiz lazım. Silahların bırakılmasına yönelik çalışmaların hız kazanması, tam anlamıyla bir eylemsizliğin hayata geçmesi ve demokratik siyasetin bir yöntem olarak öne çıkartılması konusundaki açıklamayı önemli görüyoruz. Silahların devre dışı kalması çözüm sürecinin gelişime hız katacaktır. Çözüm sürecinde, samimiyet, cesaret ve kararlılıkla sonuca ulaşacağımızı biliyoruz. Barışa her zamankinden çok daha yakın olduğumuzu bilerek, emek veren ve verecek olan tüm demokrasi güçlerini destekliyoruz” dedi.
 
Kürt ve Türk kardeşliğini yıllarca bozmaya çalışanların artık vaktinin dolduğunu söyleyen Başpınar, yıllardır devam eden silahlı mücadele ile bir sonuç alınamadığını kaydetti. Başpınar, “Artık bu silahların susma zamanı gelmiştir. Gün kardeşlik günüdür. Birlikte olmak günüdür. AK Parti'nin uygulamaya koyduğu çözüm süreci programında zaten bu var. Bu çözüm sürecini alkışlıyoruz, destekliyoruz. Son 30 yıl içinde gelmiş, geçmiş hükümetler içinde AK Parti'nin yapmış olduğu bu çözüm süreci programı bir ilk oluyor. Silahlar bırakılacak ve sevgi barış hakim olacak” diye konuştu.
 
(AKK-Y)

HABERE YORUM KAT