1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başörtülü memura baskı iddiası
Başörtülü memura baskı iddiası

Başörtülü memura baskı iddiası

Büro Memurları Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Necmettin Alaş, Diyarbakır Çalışma ve İş-Kur Müdürlüğü'nde çalışan sendika üyesi başörtülü bayanlaraidareciler tarafından baskı yapıldığını ileri sürerek, “Hiç kimse ve hiçbir kurum başörtüye el uzatamaz, y

A+A-

Çalışma ve İş-Kur Müdürlüğü'nde idareciler tarafından Memur-Sen üyesi başörtülü kadınlara başörtüsü takılmaması yönünde baskı yapıldığı iddia edildi.Konuyla ilgili Memur-Sen binasında basın açıklaması düzenleyen Büro Memurları Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Necmettin Alaş, Diyarbakır Çalışma ve İş-Kur hiçbir kimse ve kurumun başörtüsüne el uzatamayacağını, yasalarda da böyle bir yasağın olmadığını belirtti.

'Kampanyanın adı sivil itaatsizliktir'

Memur-Sen'in ülkedeki bütün kurumlarda başta başörtüsünün serbest olması ve kılık kıyafetin tamamen özgür olması amacıyla 2012 yılında bir kampanya başlattığını hatırlatan Alaş “Bu kampanyanın adı sivil itaatsizliktir. Bu kampanyadan sonra ülkemizde başta Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere kadınlara başörtülü çalışmaktadırlar. Ufak tefek sorunların dışında sorunlar yaşanmamaktadır. Ülkemizin dört bir yanında kadınlar başörtülü çalışmaktadırlar. Hiçbir kurumda sorun yaşanmazken, Diyarbakır Çalışma ve İş-Kur Müdürlüğü'nde çalışan kadınlardan sendikamız üyelerine başörtüsü takılmaması yönünde idareciler tarafından baskı ve zorluk çıkarmaktadırlar. İş-Kur Müdürlüğü idarecileri daha ileriye giderek başörtülü çalışan kadın memur arkadaşımızın başörtüsünü zorla çıkarmaya çalışmışlardır. Bu nedenle bu idarecileri nefretle kınıyoruz” dedi.

'Yasalarda böyle bir yasak yok'

Alaş, “Kurtuluş savaşında Fransızlar Kahramanmaraş'ta bir bacımızın başörtüsüne el attıkları için Sütçü İmam Kahramanmaraş halkına Cuma namazı kıldırtmamıştır. Ta ki ülkemizden Fransızlar kovuluncaya kadar mücadele devam etmiştir. Ancak 80 yıldan beri ülkemiz gerçek demokrasiye tam olarak ulaşmamıştır. Bizler ülkenin gerçek demokrasiye ulaşmasını istiyoruz. Ama ülkemizde İslam'a karşı olan bürokrasiyi tam olarak çözmüş değiliz. Diyarbakır Çalışma ve İş-Kur Müdürlüğü'nde olduğu gibi demokrasiye ayak bağı olan kurum ve kuruluşlar vardır. Bu sebeple hükümetten beklentimiz en kısa zamanda başta başörtüsü ve kılık kıyafet yönetmeliğin değiştirilmesini istiyoruz. Şayet başörtüye karşı olan bürokratlar varsa bu bürokratların ve başörtüsü düşmanlarının en kısa zamanda başlarına şapka takmalarını istiyoruz. Çünkü Atatürk'ün çıkardığı şapka kanunu halen yürürlüktedir. Şapka takmanın bir hükmü kalmamışsa başörtüsü Allah'ın emridir. Hiç kimse ve hiçbir kurum bu başörtüye el uzatamaz, yasaklayamaz. Yasalarımızda böyle bir yasak da yoktur” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT