1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başörtü serbestliği milattır
Başörtü serbestliği milattır

Başörtü serbestliği milattır

Diyarbakır'da “başörtüsüne özgürlük” adı altında sürekli eylem ve etkinlikler düzenleyen sivil toplum örgütleri, “Demokratikleşme Paketi”nde, başörtüsünün yargı, emniyet ve TSK haricinde tüm kamusal alanda serbest bırakılmasını “milat” olarak değerlendird

A+A-

STÖ'ler başörtüsünün tüm alanlarda serbest kalması için eylem ve etkinliklerini sürdüreceklerine dikkat çekti.

Diyarbakır 'da zaman zaman “başörtüsü serbestliğine” dikkat çekmek amacıyla çeşitli eylem ve etkinlikler düzenleyen sivil toplum örgütleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “Demokratikleşme Paketi”nde,

Kılık Kıyafet Yönetmeliği'ni değiştirerek, kamu kurumlarında başörtüsü yasağını kaldıracaklarını açıklamasını “milat” olarak değerlendirdi. STÖ'ler, bu serbestliğin emniyet, yargı ve TSK'da getirilmemesini ise ayrımcılığın kısmi olarak devam ettiğinin göstergesi olarak niteledi.

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş, Cumhuriyet'in ilanından beridir ittihat ve terakkilerin bu ülkeye verdiği zararı hiç kimsenin vermediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Yıllarca insanların inancı, rengi ve diliyle uğraşarak, bir baskı unsuru oluşturdular. Her darbeden sonra hem insanların dini bakış açısısıyla ilgili hem de dilleriyle ilgili sıkıntılar oldu. 28 Şubat sürecinde de bu ayyuka çıktı. Üniversitelerde kapıların önünde başörtülü kardeşlerimiz derin yapılar ve emniyet güçleri tarafından zorla başlarını açmaya zorlandı. Başörtülü kardeşlerimiz, kadınlar arasında ciddi bir ayrımcılığa maruz bırakıldı.”

28 Şubat'tan beridir, Türkiye'de ciddi bir ayrımcılığın olduğunu ifade ettiklerini kaydeden Memiş, “Bu ülkede cumhurbaşkanı da, başbakan da ayrı ayrımcılığa maruz kaldı. Eşleriyle birlikte resepsiyonlara katılamadılar. Başörtüsü önündeki tüm hukuksuzlukların kaldırılması için yıllarca eylem ve etkinlikler düzenledik. AK Parti iktidarının 11 yıllık döneminde de bu eylemlerimizi sürdürdük ve hükümetten konuyla ilgili adım atmasını bekledik” dedi.

“Bu bir reform”

Bu nedenle “Demokratikleşme Paketi”nde, başörtüsü serbestliği getirilmesini bir “milat” olarak değerlendirdiklerine dikkat çeken Memiş.

“Bunu duyduğumuzda gözlerimiz yaşardı. Okulu bırakmak zorunda kalan, bu yüzden eğitimlerini sürdüremeyen kızlarımız için çok geç oldu bu karar belki ama bir reform bu. Öğretmenlerimiz, doktorlarımız şiddete maruz kalan kızlarımız için bir reform bu” diye konuştu.

Ancak emniyet, yargı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) bu serbestliğin getirilmemesinin ayrımcılığın kısmi olarak devam ettiğinin göstergesi olduğuna işaret eden Memiş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bununla ilgili de hükümetin derhal adım atmasını istiyoruz. Başörtüsünün birilerine yasaklamak, birilerine serbest bırakmak kimsenin haddi değil ve bunun hayatın tüm alanında serbest bırakılması için eylemlerimizi sürdüreceğiz.”

“Olumlu ama yetersiz”

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Diyarbakır Şube Başkanı Murat Koç ise, paketi getirdiği kısmi özgürlükler ve bugüne kadar mağdur etmiş olduğu kesimlerin önündeki engellerin kaldırıldığı için önemli bulduklarını vurgulayarak, “İslami kimliğinden, inancından dolayı küçümsenen insanların kamuda bu haklara kavuşması olumlu bir adımdır” dedi.

Ancak yaptıkları eylem ve etkinliklerde “başörtüsüne şartsız ve sınırsız özgürlük istiyoruz” dediklerini anımsatan Koç, şunların kaydetti:

“Üniformalılar denen kesimin bu paketin dışında tutulmasını doğru bulmuyoruz. Başörtüsü ile ilgili eğitim alanındaki düzenlemelerin de yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Hakların ve özgürlüklerin bu pakette sağlanacağını düşünmüyoruz. Bu nedenle eylemlerimiz sürecektir. Başörtüsü önündeki engeller kalkana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Gerek anadilde eğitim ile ilgili, gerekse diğer taleplerimizle de ilgili susmayacağız. Paket kısmi anlamda olumlu, ancak daha iyisini istiyoruz.”

HABERE YORUM KAT