1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Basma zorluğu varsa dikkat edilmeli
Basma zorluğu varsa dikkat edilmeli

Basma zorluğu varsa dikkat edilmeli

Topuk dikeni varsa özellikle yataktan kalkıp yere bastıktan sonraki ilk adımlarda ayak topuk tabanında ağrı meydana gelir.

A+A-
Bunun sebebi gece boyunca gerginleşen ve sertleşen plantar fasyadır. Bazı durumlarda birkaç adım attıktan sonra bu ağrı rahatlar. 
 
İlk adımlarda ağrı olur
 
Gün içinde de bir süre oturup kalktıktan sonra ilk adımlar benzer şekilde ağrılı olabilir. Bu hastalıkta ağrı, genellikle yürüme ile oluşur. Gece yatarken ağrı pek beklenen bir durum değildir çünkü fasya üzerine baskı yoktur.
 
Aşırı egzersiz yapmak topuk dikeni sebebi
 
Topuk dikeni nedenleri arasında, aşırı egzersiz yapmak, ayağı aşırı kullanmak (İş nedeniyle, ayakta çok kalmak vb.), kilo almak, iç tarafı desteksiz ayakkabı giymek (düz sandalet, parmak arası terlik, topuklu ayakkabı vb.) gibi nedenler yer alıyor. Ayrıca düz taban, ayak kavisi yüksek kişiler, diyabet (şeker) hastaları, eklem romatizması veya eklem dejenerasyonu olanlar bu rahatsızlığa daha yatkın oluyor.
 
BUNLARI YAPIN, TOPUK DİKENİNDEN KURTULUN
 
·         Rehabilitasyon: Tedavinin en önemli kısmıdır. Ayaklarınızı önünüze uzatarak, oturun. Bu hareket sırasında dizi düz tutun. Havluyu ayağınızın etrafına yerleştirip, havlu ile asılarak ayağınızı vücudunuza doğru çekin.
 
·         İstirahat: Eğer ağrı çok ciddi ise tam bir istirahat gerekebilir.
 
·         Buz: Ayağınızı buz dolu bir torba üstüne 20 dk koyup 20 dk çekin (1-2 saat süresince).  Bir plastik şişeye su doldurup buzlukta dondurun. Bu şişeyi ayağınızın altına yere koyup, ağrılı bölge üstüne hafif basınç uygulayacak şekilde yuvarlak hareketler yaparak, çevirerek masaj yapın.
 
·         Top ile çalışmalar: Ayağınızın altına tenis topu veya konserve kutusu koyup çevirerek masaj yapın.
 
·         Topukluk ve tabanlık: Her iki ayağınızın altına topukluk yerleştirin.
 
·         Enjeksiyon (Bölgesel iğne tedavisi): Doktorunuz tarafından önerilebilir. Kortizon (steroid) veya PRP enjeksiyonları yapılabilir. Yan etkileri yoktur.
 
·         Ameliyat: Çok nadiren gerekebilir.
 
(Diyarinsesi.org MY)

HABERE YORUM KAT