1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baskılar ve sürgünler örgütlenmemizi engelleyemez!
Baskılar ve sürgünler örgütlenmemizi engelleyemez!

Baskılar ve sürgünler örgütlenmemizi engelleyemez!

Bir süredir devam eden örgütlenme faaliyetlerinin yetki aşamasına geldiği Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde hastane yönetiminin anayasal bir hak olan sendikal örgütlenme hakkını görmezden gelmesi ve sendikal faaliyet yürüten üyelere yönelik engelleyici

A+A-
Sendikamız yöneticisi Sedat Aydın'ın hiçbir gerekçe gösterilmeden esas çalışma alanı olan birimden, hastane dışında bir başka birime sürüldü.
 
Kuşkusuz ki, Sedat Aydın'ın dış görev adı altında çalışma biriminin değiştirilmesi sıradan bir görev değişikliği değildir. Sendikal örgütlülüğü boğmaya çalışan bir zihniyetin ürünü olan bu sürgün ile ilgili Sendikamız Diyarbakır 1 ve 2 Nolu şubelerimiz tarafından bir basın basın açıklaması düzenlendi.
 
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde düzenlenen basın açıklamasında, "Baskılar bizi yıldırımaz" yazılı pankart açan Sendikamız üyesi işçiler, "Yaşasın örgütlü mücadelemiz",  "Örgütlüyüz güçlüyüz kazanacağız" sloganları attılar. Sendikamız üyesi işçilerin gerçekleştirmiş olduğu basın açıklamasında bir açıklama yapan Genel-İş Diyarbakır 2 Nolu Şube Yöneticisi Pelda Arşimet, Dicle Üniversitesi Hastaneleri'nde artan örgütlülükleri ile yetki alma noktasına gelmelerine rağmen sendikalarının hastane yönetimince muhatap alınmadığını ve taleplerinin dinlenmediğini ifade etti.
 
Arşimet, hastanelerde artan örgütlülüklerinin önünü kesmek için sendika yöneticileri Sedat Aydın'ın keyfi bir muamele ile başka bir birime sürgün edildiğini ifade ederek;  "Biliyoruz ki bu yer değişikliğinin altında işçilerin sindirilmesi, örgütsüzleştirilme ve haklarını savunamayacak hale gelmeleri niyeti yatmaktadır" dedi. 
 
Hastane yönetimi ile konuya ilişkin görüşmeler ve yazışmalar yapmalarına rağmen sonuç alamadıklarını ve arkadaşlarının işten atılmakla tehdit edildiğini aktaran Arşimet, sendika olarak taşerona karşı hastanedeki işçilerin haklarını sonuna kadar savunacaklarını belirtti. Arşimet, "İnanıyoruz ki şu anda yetki tespitinde Dicle Üniversitesi için yaptığımız başvuru bakanlıkça hukuka uygun olarak kabul edilecek ve taşeronluk sistemine karşı zafer elde edeceğiz" diye ifade etti. Basın açıklaması atılan slogan ve alkışlarla son buldu.
 
(Diyarinsesi.org MY)

HABERE YORUM KAT