1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baskı, ölüm, tehdit şimdi de tefeci çeteleri
Baskı, ölüm, tehdit şimdi de tefeci çeteleri

Baskı, ölüm, tehdit şimdi de tefeci çeteleri

1990’lı ve 2015 yıllarında çatışma ve şiddet olayları yüzünden binlerce kişinin terk ettiği Silvan’da bu kez de insanlar tefecilerden kaçıyor. Tefecilerden en son kaçan İnanç ailesi 12 trilyona yakın borçları olduğu gelen iddialar arasında.

A+A-

 

Son olarak 2013 yılında arazi anlaşmazlığı yüzünden meydana gelen feci olayda Üstün ailesinden 8 kişinin dehşet verici şekilde öldürüldüğü Silvan’da garip olaylar yaşanıyor.

Silvan Malabadi Gazetesinden İhsan Yılmaz'ın özel haberine göre, binlerce yıllık geçmişinde bir çok medeniyete ev sahipliği yapan, ilim, irfan yuvası olan ve dünyaca ünlü bir çok değerin yetiştiği Silvan, 1990’lı yıllarda yaşanan şiddet ve failli meçhul olaylarından dolayı büyük tahribata uğramıştı. Binlerce kişinin bu sebeple ilçeyi terk ettiği, yüzlerce kişinin de yine faili meçhul cinayetlere kurban ettiği 2013 yılında ise, ilçemizde meydana gelen arazi anlaşmazlığı yüzünden 8 kişi katledilmişti. Son dönemler Türkiye'deki siyasi istikrarsızlık ilçe merkezimize de yansımıştır. Sokak aralarında barikatlar kurulup, hendek kazılırken, öz yönetim ilan edildi. Öz yönetim ilanında sonra da güvenlik güçleri ile öz savunma birlikleri adı verilen grup arasında olaylar çıkmış, olaylar nedeniyle bir çok insan güvenli bölgelerdeki yakınlarının yanına gitmiştir. 2000'li yıllarda ilçemizde baş gösteren tefeciler uzun bir yıl aradan sonra tefecilik olayları yeniden huzuru bozdu.

ESNAF TEFECİLERİN TUZAĞINDA

Silvan-Batman bağlantılı tefecilik çeteleri yüzünden ilçede özellikle esnaf kesiminin huzuru bozulurken, tefecilerin tuzağına düşen tanınmış aileler bile ilçeyi terk etmek zorunda kalıyor. Bu ailelerden biri de ilçeyi terk eden İnanç ailesi. 4 aile ve 25 kişiden oluşan İnanç ailesi de iddiaya göre tefecilerin baskısı ve tehditleri yüzünden ilçeden kaçtığı illeri sürülüyor.

İddiaya göre Gübre bayiliğini yapan Mehmet Tevfik İnanç, Silvan'da 50 yıl önce zahirecilik yaparak esnaflığa adım atmış, etrafında sevilen,sayılan bir dava adamı olarak görülmüş, son zamanlarda ticari amaçla kendisine verilen paraları faize sayan esnaf ve tefecilerin çek-senet karşılığında borç para aldığı, parayı ödeyemeyince de tehditler almaya başladı. Mehmet Tevfik İnanç, çocuklarının başına  bir şey gelmesin diye bir gece yarısı evini yükleyerek ilçeyi terk etti.

İNANÇ AİLESİ İLÇEYİ TERK ETTİ

Sürekli yaşanan tehdit ve baskılardan bunalan, İnanç ailesi çareyi ilçeyi terk etmekte buldu. Nereye gittiği bilinmeyen İnanç, ailesinin izini bulmak için tefeciler sürekli kapalı olan işyerlerine gelerek çevreden bilgi edinemeye çalışıyorlar.

Silvan'da muhafazakar dindar olarak bilinen ailelerin Tevfik İnanç'a borç para verildiği öğrenilirken, fısıltı gazeteleri ise İnanç ailesi 12 trilyon borç bırakıldıkları dedikodusu da yayılmaya başladı.

‘HER AN İÇİN ÖLÜM KORKUSU VAR’ 

Silvan’da ticaret yapan ve itibarı olan bir aile iken tefecilerden dolayı perişan hale olan İnanç ailesi ilçeyi terk ederek izlerini kaybettirdi.

Silvan’da belli bir geçmişleri olan 50 yıllık esnaflık yaşamı olan Tevfik İnanç, çevresinde sevilen, güvenilir yapısıyla bir çok vatandaşın söylediği gibi halen şoktayız.

Vatandaşlar, Tevfik abi, yıllardır tanıyoruz. Çok mütevazi ve kişiliğiyle hayran olduğum bir insan, Silvan'da belirli başlı ve muhafazakarım diyen bir çok aile faizle Tevfik amcaya para verdiğini duyunca  gerçekten şok oldum. İnanmak istemedi hem Tevfik amca öyle bir insan değildi, Hem de bu faizle para veren ailelerin isimlerini duyunca hayal kırıklığını bir kez daha yaşamış oldum.

Tefeci oldukları iddia edilen kişilerin zaman zaman aileyi tehdit ettikleri öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler