1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Basketbolda Bir Devrin Sonu!
Basketbolda Bir Devrin Sonu!

Basketbolda Bir Devrin Sonu!

Gelmiş geçmiş en önemli basketbolculardan birisi olan Kobe Bryant bu sezon sonunda kariyerini noktaladı. Ancak efsane oyuncu asla unutulmayacak.

A+A-

NBA’de 2015 – 2016 normal sezonunun sonu aynı zamanda bir devrin sonuna işaret ediyordu. Uzun ve başarılarla dolu bir kariyerin ardından Kobe Bryant parkelere veda etti. Yaşadığı şampiyonlukların yanında, mücadele azmi ve sahadaki duruşuyla da herkesin takdirini kazanan Kobe Bryant aynı zamanda birçok istatistikte de adını en iyiler arasına yazdırdı. Şimdi basketbol tarihinin gördüğü en büyük yıldızlardan birisi olan Kobe’nin kariyerine hızlı bir bakış atalım:

Liseden NBA efsanesine

Kobe Bryant, liseden doğrudan NBA’de adım atmayı tercih eden yıldızlardan birisi. Lower Merion Lisesi ile lise kariyeri boyunca da birçok başarı elde eden Kobe Bryant, daha lise yıllarında basketbol otoritelerinin dikkatini çekti ve 1996’da profesyonelliğe adım atma kararı aldı. 1996 NBA Draftında 13. sıradan Charlotte Hornets tarafından seçildi ve böylece draft tarihinde liseden seçilen ilk guard oldu. Daha sonra Kobe, Vlade Divac karşılığında Lakers’a takas edildi. Bu sırada henüz 17 yaşında olan Kobe’nin sözleşme evrakına anne ve babası imza atmıştı.

İşte günümüzde efsane statüsüne yükselen Kobe Bryant’ın 20 senelik Los Angeles Lakers kariyeri bu şekilde başladı. Burada ilk üç senesi NBA’e alışmakla geçen Kobe, 2002 ile 2013 yılları arasına beş şampiyonluk sıkıştırmayı başardı ve bu yıllarda Kobe liderliğindeki Lakers her sene mesela şampiyonluğun en büyük favorileri arasında gösterildi. Kobe’nin bu başarılı kariyerinin içerisinde aslında anlatılması gereken çok hikâye var. Bunlardan birisi, NBA tarihinin en başarılı pivotlarından birisi olan Shaq ile “düşman kardeşler” olarak anılmalarına neden olan ilişkileri. Bir diğeri ise, NBA’i en başarılı koçlarından Lakers hakkında yazdığı kitapta Kobe’den “yönetilemez” olarak bahsetmesi ve bunun ardından çıkan tartışmalar. Ama bunlar başarılı yıldızın kariyerini gölgeleyemedi.

Efsanenin göz kamaştırıcı kariyeri

Kobe Bryant yaşadığı başarılarla istatistiki olarak da NBA tarihinde birçok oyuncunun asla erişemeyeceği bir yer edindi. Tabii ki akla ilk gelen, şampiyonluk sayıları. Kobe 2000, 2001, 2002, 2009 ve 2010 yıllarında tam 5 kere NBA şampiyonluğu yaşadı. 2009 ve 2010’da ise finallerin MVP’si oldu. 18 kere NBA All-Star maçında forma giyen Kobe Bryant, 2 kere ligin en skorer oyuncusu olurken, bir kere de smaç şampiyonu oldu. 2006 yılında Toronto’ya karşı 81 sayı atan Kobe, bir maçta en çok skor atan ikinci oyuncu oldu. Kobe kariyeri boyunca 33.643 sayı, 7.047 ribaunt ve 6.306 asist gibi inanılmaz istatistiklere imza attı.

Kobe’nin basketbol tarihine kolay kolay silinmeyecek bir iz bıraktığı aşikâr.

HABERE YORUM KAT