1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Başkanlık sistemini tartışmak vatana ihanettir’
‘Başkanlık sistemini tartışmak vatana ihanettir’

‘Başkanlık sistemini tartışmak vatana ihanettir’

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Anlı, AK Parti’nin 2004’te çıkarmak istediği yasa olsaydı DTK’nın ilan ettiği deklarasyonun olmayacağını söyledi.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı özerklik tartışmaları için AK Parti’nin 2004 yılında çıkardığı ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in veto ettiği yasayı işaret etti.

Anlı, “O yasa kabul olsaydı bugün bu deklarasyon ilan edilmezdi” dedi. Fırat anlı, “Biz de kalkıp başkanlık sistemini tartışmak vatana ihanettir mi diyelim?” diye konuştu.

Anlı şöyle konuştu:

“Oradaki maddelere baktığımız zaman, hükümetin geçmişte çıkardığı yasadaki birçok başlığın bizatihi orada kendi ruhunu yansıttığını da görüyoruz.

Hükümet, 2004’teki bu yasayı çıkarsaydı DTK böyle bir deklerasyon yayınlamayacaktı. Belki başka bir şey tartışacaktık. Belki bunların nasıl işleyeceğine dair, bu çalışmanın daha demokratik, nasıl uygulanabileceğini tartışacaktır. Ama en azından bugün bir ayı bulan Sur’da sokağa çıkma yasağı olmayacaktı. Cizre ve Silopi’de 150’yi bulan sivil insan, kamu görevlisi, genç insan, yaşamını yitirmeyecekti.”

HABERE YORUM KAT