1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Başkanlık sistemi Türkiye'nin şahlanışı olacak'
'Başkanlık sistemi Türkiye'nin şahlanışı olacak'

'Başkanlık sistemi Türkiye'nin şahlanışı olacak'

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdullah Atik, gündemde olan başkanlık sisteminin hayata geçirilmesi halinde ülkenin hantal yapıdan kurtularak şaha kalkacağını söyledi.

A+A-

Atik'in cuma namazı sonrasında görüştüğü vatandaşların en önemli talebi ise çözüm süreci oldu.


'ÇÖZÜM SÜRECİ SİYASET ÜSTÜDÜR'

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdullah Atik,Cuma namazı sonrasında tarihi ulu cami önünde vatandaşlarla bir araya geldi. Yaşlı vatandaşlarla sohbet edip çay içen Atik,taleplerini dinledi.

Mehmet Altun ve Haci Salih Salçak isimli vatandaşlar,Çözüm Süreci'nin bir an önce başarıyla sonuçlandırılmasını beklediklerini ifade ederek,"Kirli savaş ve kardeş kavgasının geri gelmesini istemiyoruz. Çözüm Süreci'ne herkes dört elle sarılmalı. Sizlerden de bu sürece tüm gücünüzle sahip çıkmanızı istiyoruz." dedi.
Abdullah Atik ise Çözüm Süreci'ni başlatan ,bu sürece en fazla ve kararlı şekilde sahip çıkan tarafın AK Parti olduğunu belirterek,"Bize bu konuda güvenin. Bu işte geri dönüş yok. Biz bu konuyu siyaset ve parti üstü görüyoruz." ifadelerini kullandı.

'BU SİSTEMLE ÜLKENİN KALKINMASI ÇOK ZOR'

Atik,gündemde olan başkanlık sistemi konusunda da açıklamalarda bulundu. Atik, 80 milyona dayanan ülke nüfüsünün cumhuriyetin 100.yılı olan 2023'te 100 milyona ulaşacağını belirterek, mevcüt idari ,siyasal ,bürokratik ve parlementer sistemle ülkenin başarıyla yönetilmesi neredeyse imkansız hale geldiğini söyledi. Atik,"Giderek tıkanan sistemi aşmanın en önemli yolu başkanlık sistemidir. Muhalefetin iddia ettiğinin aksine kuvvetler ayrılığı daha güçlü ve net olacak. Hemen her ülkenin kendine has özelliklere sahip başkanlık veya yarı başkanlık sistemi var.

Türkiye'de dünyadaki modern örneklerle donatılmış ancak bizim ülkemizin koşullarına göre dizayn edilmiş başkanlık ya da yarı başkanlık sistemi uygulanmalıdır. Adem-i merkeziyetçi bir yapı ile idari, siyasi ve bürokratik açmazlar aşılarak, temsiliyet oranı artırılarak ve halkın yönetime katılımı daha fazla artırılarak parlamenter sistemin getirdiği bugünkü hantal yapı aşılacaktır. Recep Tayip Erdoğan'ın savunduğu başkanlık sistemi, başta Kürt sorunu olmak üzere ülkemizdeki bir çok demokratikleşme sorununa da kalıcı çözüm getirecektir. " dedi.

'PARALEL YAPI İLE SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ'

Atik, meclise girmesi halinde en büyük mücadele alanlarından birinin de 'Paralel Yapı' ile mücadele etmek olacağının altını çizdi. Atik,"Bu mücadaleyi de siyaset üstü görüyoruz. Bu olay aslında ülke meselesi ancak muhalefet, AK Parti'ye karşı olan her yapıyı desteklediği için Paralel yapı ile işbirliği yapıyor. Bu yapı ile sonuna kadar mücadele edeceğiz.Bunu halkımıza karşı bir görev ve verilmiş söz olarak kabul ediyorum." dedi.

Bu arada 1 Mart Pazar günü saat 10.00'da başlayacak AK Parti Diyarbakır Temayül Yoklaması'nın programı belli oldu. 2449 delegenin milletvekili aday adayları için oy kullanacağı ön seçim saat 16.00'da sona erecek. Seçim için 10 sandık kurulacak.

(Diyarinsesi.org MY)

HABERE YORUM KAT