1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Başkanlık sistemi Türkiye'nin önünü açar'
'Başkanlık sistemi Türkiye'nin önünü açar'

'Başkanlık sistemi Türkiye'nin önünü açar'

SİLVAN - Silvan AK Parti İlçe Başkanı Nimet Aksoy, Başkanlık sisteminin Türkiye’nin önünü açabilecek bir fırsat olduğunu söyledi.

A+A-

Diyarinsesi.org / İhsan YILMAZ

Başkanlık sistemi ve yeni anayasa konularında görüş bildiren Nimet Aksoy, "Yeni anayasa sadece etnik anlamda değil inanç ve kültür değerleri anlamında da kapsayıcı olmalıdır. Bugünkü anayasaya baktığımızda inanç ve kültür değerlerimizi dışlayıcı bir anayasa var.” dedi.

"Başkanlık sisteminin en önemli özelliğinden birisinde Başkanın Kanun teklifi verme hakkının olmamasıdır" diyen AK Parti İlçe Başkanı Aksoy, “Başkanın kanun teklifi verme hakkı Başkanlık sisteminde yoktur. Hani birileri diktatörlükten saltanattan bahsediyor ya başkanlık sisteminde böyle bir durum söz konusu değildir. Başkanlık sisteminde halk hem yürütmeyi hem de meclisi belirler. Koalisyon derdi olmaz. Kriz çıktığında halka gidilirse ‘Milli Egemenlik’ her aşamada devreye sokulmuş olur. Şuan ki sistemde siyasi partiler sadece seçim yapmaya çalışma yapmaya odaklılar. Oysa ki gerçek anlamda toplumun ihtiyaçlarını gidermek amacında olmalılar Başkanlık sistemi bu imkanları verecektir.” ifadelerini kullandı.

"DÜRÜST DEĞİLLER"

“ Şuan ki parlamenter sistemde meclis kanunla Cumhurbaşkanına görevler verebilir. Cumhurbaşkanımız Ak Parti üzerinde etkilidir. İstediği kanunu da çıkarttırır. Başkanlık sistemi konusunda Cumhurbaşkanımıza haksızlık yapılıyor. Bunu yapanları iyi niyetli olarak görmüyorum. Cumhurbaşkanımız bu sistem sorununu çözmek için demokratik bir sistem kurulmasını istiyor. Aslında genel seçimlere gidilirken bütün siyasi partiler seçim beyannamelerinde anayasa değişikliğinden bahseder. Ama bunu seçtiği Cumhurbaşkanı söyleyince diktatörlük oluyor ya da saltanat. Bunu söyleyenleri dürüst ve milli bulmuyorum.” dedi.
 
Başkan Aksoy, 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için halkımızın Devlet bürokrasisinde çektiği sıkıntıları, çok başlılığın sadece 'Evet' demeleri ile birlikte ülkemiz ve ilçemizde halkımızın kararı ve talepleri daha bir anlam bulacaktır. Halkın iradesi üstün gelecektir.

HABERE YORUM KAT