1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başkanlardan sağduyu çağrısı
Başkanlardan sağduyu çağrısı

Başkanlardan sağduyu çağrısı

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Ebubekir Bal,Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ile Bölgede bulunan 22 oda ve borsa başkanının katıldığı ortak basın açıklamasında çözüm sürecin hızlandırılması ve sağlıklı

A+A-
Oda ve Borsa Başkanları adına ortak basın açıklamasını okuyan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar,27.12.2014 günü Cizre'de yaşanan provokasyon sonucu maalesef  3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve  5 vatandaşımızda yaralanmıştır'' dedi.
 
Sayar,''Ülkemizde özellikle bölgemizde yıllardan beri açılan yaraların yerine,umutların yeşerdiği ve acıların dinmeye en yakın olduğu,toplumun tüm kesimleri tarafından destek gördüğü,kalıcı ve kesin bir barış için her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğu bir barış sürecinden geçiyoruz.
 
Bu önemli barış sürecinde herkesin katkı yapması gerekirken,ilçemizde  yaşanan menfur saldırılar, toplumun huzur ve güvenliğine zarar verecek yararı olmayan olaylar olup,barış özlemi içerisindeki tüm halkımızı derinden üzmektedir.
 
Barış ve huzurumuza yönelik her türlü hareket halkımızca tasvip edilmemektedir.Öte yandan bu sürecin hızlandırılması ve sağlıklı bir şekilde yaşama geçmesi için çaba harcanırken,yaşanan bu olayda kaos ve korkunun bölgeye tekrar hakim olması amaçlanmıştır. 
 
Bu olayların yaratacağı sonuç hiçbir kesime yaramayacaktır. Aksine barış sürecinin, kendi mecrasında akmasına engel olacaktır.
 
Toplumsal dayanışmaya,birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu önemli barış sürecinde  yararlı olmayan ve hiç bir amaca hizmet etmeyen olaylar karşısında duyarlı,sorumlu,birlik ve beraberlik içinde  hareket  etmeye,sivil insiyatif olarak toplumun tüm kesimlerini bu sürece katkı sunmaya davet ediyoruz.
 
Barış süreciyle birlikte filizlenen barış ortamını bozmak isteyen  karanlık güçler, her seferinde sahneye çıkıp,bölgemizi hedef alarak  çatışmaların çıkmasına neden olmakta,barış süreci ile ilgili umudun ve beklentilerin  azalmasını,kirli tezgâhlar kurarak ve çeşitli oyunlar oynanarak süreci sabote etmek istemektedirler.Bu anlamda   süreci baltalamak isteyenlere fırsat verilmemelidir.
 
Bu oynanan kirli oyunlara  kimsenin itibar etmemesi ,tarafların  Sabırlı sağduyulu metanetli davranmaları  bu tür provokasyonların boşa çıkarılması noktasında önemli olacağını düşünüyoruz.
 
İlçemizde işlenen bu cinayetler sürece dönük büyük bir provokasyondur. Yeni ve daha büyük provokasyonlara karşı herkesin daha uyanık ve daha dikkatli olması gerekir.
 Sorumlular bulunmalı, olay aydınlatılmalı, provokasyonun müsebbibi kim olursa olsun, açığa çıkarılmalıdır. 
 
Barış sürecinde gelinen nokta umut vericidir.Bu aşamada, bir kısım olayları kurcalamak isteyen kötü niyetli insanlar olabilir.Ama umudumuzu yitirmeden sürece sahip çıkmak hepimizin  görevidir.
 
Dileğimiz bir daha bu tür provokasyonların neden olduğu  çatışmaların ve can kayıplarının olmamasıdır.  Tüm siyasi gruplar ve partilere mensup insanların vereceği mesaj ve alacağı inisiyatifler çok önemlidir. Burada tüm sorumlu tarafların buna hassasiyete dikkat etmesi gerekir. Yaşanan olaylarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza  Allah'tan rahmet,  ailelerine başsağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz. 
 
Barış sürecini sekteye uğratacak her türlü şiddeti kınadığımızı ve sorumlu taraflara itidal çağrısı yaptığımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.
 

HABERE YORUM KAT