1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başkanlar açlık grevindeki mahkumlar için bir araya geldi
Başkanlar açlık grevindeki mahkumlar için bir araya geldi

Başkanlar açlık grevindeki mahkumlar için bir araya geldi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, cezaevlerinde açlık grevinde olan mahkumlara devletin kulak vermesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, cezaevlerinde açlık grevinde olan mahkumlara devletin kulak vermesi gerektiğini söyledi. Baydemir, grevde olan hiçbir mahkumun yaşamını yitirmemesi gerektiğini dile getirdi.

Cezaevlerinde açlık grevinde olan mahkumlara destek vermek amacı ile Diyarbakır'da belediye Başkanları Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde bir araya geldi. Belediye Başkanları adına açıklama yapan Osman Baydemir, açlık grevlerinin 40 gündür devam ettiğini, geri dönüşü olamayan bir sürece doğru girildiğini söyledi. Açlık grevlerinin sivil itaatsizlik olduğunu dile getiren Baydemir, açlık grevinde olan mahkumların zarar görmemesi için buna kulak verilmesi gerektiğini ifade etti.

Konuşulan taleplerin meşru talepler olduğunu belirten Baydemir, söz konusu taleplerin hemen karşılanabileceğini dile getirerek, “Bugün devlet adına Cumhurbaşkanının, Başbakanın, Meclis Başkanının yapacağı çağrı Türkiye'de yeni bir sayfayı açabilir. Ve yeni bir kulvarda daha demokratik bir şekilde hepimizin birlikte yürümesine zemin oluşturabilir.” dedi. Grevde olan hiçbir mahkumun yaşamını yitirmemesini dilediğini kaydeden Baydemir, Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nin de demokrasi, insan hakları ve barış müzesi de olacağını savundu. Mahkumların çağrılarına kulak verilmesi gerektiğinin altını çizen Baydemir, şöyle konuştu: “Bu çağrılara yanıt olmak açlık grevinin selametle nihayete ermesi demek. Askerin de polisinde bundan böyle yaşamını yitirmeyeceği bir atmosfer, bir siyasal zemin oluşturmak demek.”