1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başkan Yılmaz Diyarbakır'da
Başkan Yılmaz Diyarbakır'da

Başkan Yılmaz Diyarbakır'da

Bolu ile kardeş belediye olan Diyarbakır Karacadağ Belde Belediyesi'nin daveti üzerine Diyarbakır'a giden Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve beraberindeki Bolu heyeti ziyaretler kapsamında Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ı da makamında ziyaret ettiler.

A+A-

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, suç sarmalına konu olan bataklıkları kurutmaya çalıştıklarını belirterek "Terör olaylarıyla baş edebilmek için birbirimize güvenebilmeliyiz, inanabilmeliyiz, destek olabilmeliyiz ve birbirimizin halinden anlamalıyız" dedi.

Vali Toprak, Bolu Belediyesi Başkanı Alaaddin Yılmaz, Eşi Güler Yılmaz ve Ak Parti Kadın Kolları Başkanlığı üyelerinin ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Diyarbakır'a ne kadar dışarıdan sivil toplum kuruluşları gelse, buraları daha iyi tanıyacağını ve buradaki gerçek yaşamın nasıl gittiğini anlayacaklarını belirtti.

Aynı şekilde burada edinilen intibayı da gittikleri yerlere anlatma fırsatı bulacaklarını söyleyen Vali Mustafa Toprak, Başkan Yılmaz'a, Diyarbakır'da yaşanan PKK olaylarıyla ilgili bilgiler vererek, “İnsanlarımız aklıselimdir. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu üç aşağı beş yukarı çıkarabilecek düzeydedir. PKK olaylarının içerisinde vesaire değil, baskıyla, şiddetle, çoluk çocuğunun rızkına yönelen, zulmeden, davranışlar var. Bunlardan kurtulmak için el birliği ile hep birlikte çalışıyoruz. Özellikle son yıllarda çok daha berrak gözüküyor. Suç sarmalına konu olan bataklıkları kurutmaya çalışıyoruz. Bu çok önemli. Hakikaten bakıyorsunuz, sabi çocuklar, yani suçsuz insanlar. Ceza kanunda çocuklar ile ilgili düzenlemelerde de çocukların lehine uygulamalar var ve öylede olmalı, ancak öyle olunca gayri vicdan sahipleri, onların üzerinden suç işleterek, kendi büyük dev gibi gözüken cüsselerini maalesef cüce haline getirerek, o çocukların arkasından, onları yönetiyorlar. Onları yönlendiriyorlar” dedi.

PKK olaylarıyla baş edebilmek için 'Birbirimize güvenmeliyiz' diyen Toprak, “Biz birbirimize güvenebilmeliyiz, inanabilmeliyiz, destek olabilmeliyiz, birbirimizin halinden anlamalıyız. 639 yılında Müslümanlar tarafından Diyarbakır fethedildikten sonra, burası bir huzur şehri olmuş. Bir mertlik şehri olmuş. İnsanlarımız temiz ve güzel, o PKK'nın Devletimiz olabildiğince şefkatli, görevlilerimiz olabildiğince görevlerini yapıyorlar. Bu hem kamu açısından, hem de sivil toplum kuruluşları açısından böyle. İnsanları sevebilmeliyiz, insanların gönlüne sevgiyi, hoşgörüyü, adaleti bırakabilmeliyiz” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz , “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne verilen para bana verilmiş olsa ben Bolu'yu ihya ederim” dedi.Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'da valilik makamında yaptığı açıklamada “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne verilen para bana verilmiş olsa ben Bolu'yu ihya ederim” dedi.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu ile kardeş belediye olan Karacadağ Belde Belediyesi'nin daveti üzerine geldiği Diyarbakır'da Vali Mustafa Toprak'ı ziyaret etti. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın kaynaklarının kendisinde olması durumunda Bolu'yu ihya edeceğini belirten Yılmaz, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne giden paranın tek başına Bolu'daki vatandaşın adına gelen paranın 5 misli olduğunu iddia etti.

Yılmaz, “Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği hizmetlerin tamamının aynısını ben Bolu'da veriyorum. Bu 5 misli para bana gelse ben orayı ihya ederim. Eğer buralar ihya olmuyorsa, vatandaşlar bunu müzakere edeceklerdir. Tabi ideolojik manada bir oy veririz, iki oy veririz ama yarın her taraf güçlenip burası zayıf kalırsa vatandaş bunu değerlendirecektir” şeklinde konuştu.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin yapması gereken işlerin çoğunu devletin yaptığını söyleyen Yılmaz, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Valimizin de dediği gibi büyükşehrin yapması gereken çalışmayı burada devlet yapıyor. Terör örgütü bakıyorsunuz en fazla 4 ile 8 yıl içerisinde kendini yok eden bir yapı. Tabi bunlar kandırılıyor, dağa çıkartılıyor. Netice itibariyle işte 4 ile 8 yıl içerisinde de kendini yok ediyor. Bu sarmalı kırmak durumundayız. Bu sarmalı kırmak için de devletin güvenirliğini tescil etmemiz lazım. Buradaki vatandaşın bu konudaki duyarlılığının yüksek olacağını ben görüyorum."