1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başkan ve Vekiller Muhtarlarla iftar yemeğinde buluştular
Başkan ve Vekiller Muhtarlarla iftar yemeğinde buluştular

Başkan ve Vekiller Muhtarlarla iftar yemeğinde buluştular

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve DTP'li Diyarbakır Milletvekilleri, mahalle muhtarı ile bir araya geldiği iftar yemeğinde belediye hizmetlerini en ücra köylere ve mahallelere götürmenin gururunu yaşadıklarını belirtirken, halkın ve

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kentte görev yapan120 mahalle muhtarı ile iftar yemeğinde buluştu.

Büyükşehir Belediyesi Basın-Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından Selim Amca Sofra Salonu’nda düzenlenen yemeğe DTP Diyarbakır Milletvekilleri Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, DTP Diyarbakır İl Başkanı Nejdet Atalay, İl Genel Meclis Başkanı Kerem Doruk,  Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Sur Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Kaya ve DTP Merkez İlçe Başkan ve yöneticileri katıldı.

Baydemir:Başımız dik, alnımız aktır

İftar programında din adamları  Ramazan ayının önemini içeren konuşmalar yaptı. Yemeğin ardından konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, büyük hizmetleri ortaya çıkarmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Konuşmasının devamında Baydemir, “Halkımızın yanında olduğumuz konusunda alnımız ak, vicdanımız rahattır. Bütün parti yöneticilerimiz, parlamenterlerimiz, belediye başkanlarımız ve sivil toplum örgütlerimizle halkımızın hizmetinde olmaya devam edeceğiz. Belediye olarak hizmetleri en ücra köylere dahi götürmek için inanılmaz çabalar sarfederken, halkımızla birlikte olmanın, halkımızın içinde olmanın verdiği güç ve destek sayesinde başımız dik durmanın onurunu yaşıyoruz. İnşallah bugünden sonra da halkımızın huzurunda dik durmaya devam edeceğiz” dedi. Kendi dönemlerinde belediyelerin ortaya koyduğu hizmetin 80 yıl boyunca ortaya konulan hizmetin çok üstünde olduğunu ifade eden Baydemir, buna rağmen  bu hizmetlerin yeterli olmadığını belirtirken, “Hizmetimizin kalitesini arttırmak, boynumuzun borcudur. Hizmetin en iyisini daha güçlü ittifaklar, daha çok sevgi ile başaracağımıza inanıyorum” dedi.  Baydemir, 4.5 yıldır yürütülen hizmet çalışmalarında muhtarların çok büyük bir emeğe sahip olduklarına vurgu yaptı.

Türkiye sorunlarını çözecek kaynaklara sahiptir

Baydemir’de sonra muhtarlara seslenen DTP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş,  çığ gibi büyümüş sorunların el birliği ve yürek birliği ile aşılabileceğini söyledi.  Demirtaş“O kadar çok hizmet bekleyen bir kentte, bir bölgede yaşıyoruz ki, 24 saat çalışsak bile sizlere layık hizmetleri üretmede yine de yetersiz kalabiliriz. Bu nedenle bulunduğunuz mahallelerin, köylerin sorunlarını en iyi bilen muhtarlarımızın, hizmetlerin sunumunda,  sorunların çözümünde çok büyük rolleri ve önemleri vardır bizim için” dedi. Hiçbir milletvekili ve belediye başkanının mahallelilerin sorunlarını muhtarlar kadar bilemeyeceklerine vurgu yapan Demirtaş sorunları en iyi bilen muhtarların seçilmişler üzerinde demokratik bir basınç oluşturmaları çağrısında bulundu.

“Seçilmişler olarak bizler de bu sorunları hükümete ve diğer yöneticilere götürebilme konusunda demokratik bir baskı oluşturabilirsek görev yaptığınız yerlerin hiçbir sorunu kalmayacaktır” şeklinde konuşan Demirtaş, Türkiye’nin kaynaklarının buradaki tüm sorunları çözebilecek olanaklara sahip olduğunu belirtti. Türkiye’de en önemli sorunun, sorunların çözümüne ayrılması gereken kaynakların bombalara, savaş malzemelerine ayrılması gibi bir durumla karşı karşıya olduklarını ifade eden Demirtaş, “El birliği ile bu sorunu aşabiliriz. Hep birlikte elimizi, gerekirse boynumuzu taşın altına koyarak bu sorunları aşabiliriz. İnanıyorum ki önümüzdeki günlerde başlatmış olduğumuz bu hizmet mücadelesini, demokrasi ve barış mücadelesinde bu birlikteliği daha da güçlendireceğiz” dedi. Yapılan konuşmalardan sonra Baydemir ve vekiller muhtarları uğurladı.