1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başkan Aktar'dan "Uludere" açıklaması
Başkan Aktar'dan "Uludere" açıklaması

Başkan Aktar'dan "Uludere" açıklaması

DİYARBAKIR - Meclis Uludere Alt Komisyonu'nun açıkladığı raporla ilgili değerlendirme yapan eski Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Mehmet Emin Aktar, "Rapor kamuoyunu tatmin etmedi" dedi.

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi Uludere Alt Komisyonu tarafından hazırlanan raporu değerlendiren Av. Mehmet Emin Aktar, raporun "kamuoyunu tatmin edici" olmadığını savundu. Aktar, "Görünen o ki Meclis Araştırma Komisyonu bunu sorgulayamamış. Bir başka şey ise, zamanlaması açısından çok manidar buluyorum. 2 gün sonra olayın yıl dönümüdür.

Yeni bir tartışmaya meydan vermemek için, yıl dönümü olduğu için kamuoyu doğal olarak bu konuyu dile getirecektir, bunu düşünerek bu amaçla yıl dönümüne yakın bir zamanda raporunu açıklamış. Bu şunu gösteriyor, burada aslında kamuoyu beklentisi ya da olayın açığa çıkmasından çok, 'iş yapıldı ya da Meclis bir çalışma yaptı' görüntüsünü vermektir. Asıl sıkıntılı olan bu. Hatalar zincirinde söz ediliyor. Şimdi siz uçakları kaldıracaksınız ve bombardıman yapacaksınız, orada sormaz mısınız, 'orada askeri birlik var mı yok mu, arazide başka kimse var mı yok mu' diye. 'Yargı çözecek' diyorlar. Ne yazık ki yargıdan bir hareketlilik yok. Bir tek şüpheli ve ifadesi alanın tek bir kişi yok. Aynı zamanda mağdur olanların da ifadesi alınmış değil. Zamana yayılmaya çalışılıyor muhtemelen. Uzun yıllara yayılarak, bu davanın kapatılması gerektiğine dair bir inanç var" diye konuştu.


"Kim soruşturacak bunu" diye soran Aktar, "Yargı soruşturamıyor, Meclis soruşturamıyor, bu belgelerin tümüne ulaşılamıyor. Bu kamuoyunu tatmin edecek bir rapor değil. Parlamento halkın temsilcisi olarak, bu tür vahim olay karşısında sessiz kalmaması gerekiyor. Olayı soruşturması gerekiyor. Araştırma komisyonları, suç soruşturması yapan komisyonlar değil. Bütün belgeleriyle nasıl gerçekleştiğine ilişkin kamuoyuna bilgi vermesi gerekiyor” diye konuştu.