1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bask heyeti İHD'yi ziyaret etti
Bask heyeti İHD'yi ziyaret etti

Bask heyeti İHD'yi ziyaret etti

DİYARBAKIR- Bask Bölgesinde faaliyet yürüten Komite İnternaziona Listak adlı uluslararası sivil toplum örgütü, İHD Diyarbakır Şubesini ziyaret etti.

A+A-

İspanya'nın Bask Bölgesinde faaliyet yürüten Komite İnternaziona Listak adlı uluslararası sivil toplum örgütü yöneticilerinden Aritza Wain, Sergio Eskolar, İnlgo Antepara, Amagoia Zelaeta, İgor Olabarrieta ve Ainhoa Alberdi'den oluşan bir heyet, bölge genelinde yürüttükleri ziyaretler kapsamında İHD Diyarbakır Şubesini ziyaret etti.

Heyet İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, İHD Yönetim Kurulu Üyeleri Gülistan Yalçındağ Gencel ile Yıldız Koç tarafından karşılandı. Kürt sorunu ve bölgede yaşanan insan hakları ihlalleri ile ilgili incelemelerde bulunduklarını belirten heyet üyeleri, İspanya hükümetinin Bask bölgesinde gerçekleştirdiği ihlaller hakkında bilgi verdi.

Dayanışma ve deneyim alışverişinin yararlılığına işaret edilen ziyarette Bilici, bölgede insan hakları savunuculuğu ve mücadelesi ile ilgili yaşanan sıkıntılardan bahsetti. İnsan hakları savunucularına yönelik gerçekleşen baskı, gözaltı ve tutuklamalara rağmen 30 yılı aşkın süredir toplumsal yaşamın hemen hemen her alanında devam eden ihlallerle mücadele edildiğini belirten Bilici, ihlallere yönelik yaptıkları izleme çalışmalarını raporlaştırarak kamuoyuna açıkladıklarını ifade etti.

Bilici, ihlallerin önlenmesine dair de yasa yapıcı ve yürütücü mekanizmalara yönelik demokratik yasaların oluşmasını sağlayacak çalışmalarda bulunduklarını kaydetti.

Kürt sorunun bir çözüm aşamasında tartışılmaya devam edildiğini ancak, hükümetin çözümün zeminini güçlendirecek, kapı aralayacak adımları henüz atmadığını kaydeden Bilici, gelişmelerden duydukları kaygıyı ifade etti.

Görüşmenin ardından heyet dernek binasından ayrıldı.


(YRT-AŞ-Y)

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT