1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Başından vuruldu, iki gözünü kaybetti
Başından vuruldu, iki gözünü kaybetti

Başından vuruldu, iki gözünü kaybetti

Hani'de pazar günü yapılan IŞİD protestosu sırasında başından yaralanan 15 yaşındaki çocuk iki gözünü de kaybetti. Diyarbakır Valiliği olaydan sonra 'elinde bomba patladı' açıklaması yaptı. Tabip Odası ve İHD yetkilileri ile ailesi ise çocuğun ellerinde y

A+A-
Diyarbakır'da başından vurulan çocuk iki gözünü de kaybetti
 
Diyarbakır'ın Hani ilçesinde, pazar günü, “IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarda Türkiye topraklarını kullandığı” iddiasını protesto etmek için yapılan gösteride başına isabet eden bir cisimle yaralanan 15 yaşındaki Mustafa Solmaz iki gözünü de kaybetti. Radikal'de yer alan Hakkı Özdal'ın haberine göre, Dicle Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesi'nde yoğun bakım ünitesinde tutulan Solmaz'ın, polisin göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ettiği sırada yaralandığı ve iki gözünün arasına isabet eden 'metalik bir cisim' ile yaralandığı belirtiliyor. Olayın ardından Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Müdahale sırasında, eylemci grup içerisinde bulunan M.S. isimli şahıs (15), elinde bulunan el yapımı patlayıcının patlaması sonucu başından ağır yaralanmış olup, yapılan ilk müdahalenin ardından Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi'ne sevk edilmiştir” denilmişti. Ancak Solmaz'ın yakınları ve hastanede ailesini ziyaret eden İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, çocuğun sadece başından yaralı olduğunu ve Diyarbakır Valiliği'nin 'elinde bomba patladı' iddiasına rağmen, ellerinde ya da vücudunun başka bir yerinde yara olmadığını söylüyor. 
 
 
'BAŞINA İSABET EDEN BİR CİSİMLE…'
 
Kobani ile Türkiye arasındaki Mürşitpınar Sınır Kapısı çevresinde 29 Kasım Cumartesi günü bir dizi saldırı gerçekleştiren IŞİD militanlarının Türkiye topraklarını da kullandığı iddia edilmişti. Ertesi gün Diyarbakır'ın Hani ilçesinde IŞİD saldırılarını ve Türkiye topraklarının bu saldırılarda kullanıldığı iddialarını protesto eden bir grup genç ateş yakarak gösteri yapmaya başladı. 
 
Bu gruba bir süre sonra polis müdahale etmeye başladı. Bunun üzerine göstericilerle polis arasında çıkan çatışmada, 15 yaşındaki Mustafa Solmaz başına çarpan bir cisimle aniden yere yığıldı. Ağır yaralanan ve hayati tehlikesi bulunan Solmaz, önce Hani Devlet Hastanesi'ne, ardından ambulansla Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.
 
Doktorlar, Solmaz ailesine, çocuğun iki kaşının ortasına denk gelen alın bölgesine metalik bir cismin isabet ettiğini ve halen başına gömülü olan bu cismin göz sinir sistemine zarar vererek her iki gözünü de kaybetmesine neden olduğunu söyledi. 
 
 
VALİLİK: ELİNDE BOMBA PATLADI
 
Tüm bunlar olurken Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Müdahale sırasında, eylemci grup içerisinde bulunan M.S. isimli şahıs (15), elinde bulunan el yapımı patlayıcının patlaması sonucu başından ağır yaralanmış olup, yapılan ilk müdahalenin ardından Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi'ne sevk edilmiştir” denildi. 
 
Solmaz ailesi ile Tabip Odası ve İHD yöneticilerinin verdiği bilgiler ise Valiliğin bu iddiasıyla zıt yönde. Mustafa Solmaz'a Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki müdahaleyi gerçekleştiren doktorlar, aileye, çocuğun sadece başından yaralı olduğunu ve ellerinde ya da vücudunun başka bir yerinde yaralanma olmadığını söylediler. 
 
 
TABİP ODASI: İKİ GÖZÜNÜ DE KAYBETTİ
 
Gazetemize konuşan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Cengiz Günay, yaralı çocuğa müdahale eden doktorlarla konuştuklarını ve çocuğun sadece başında yaralanma olduğunu, bunun da metalik bir cismin isabet etmesi nedeniyle olduğunu belirterek şunları söyledi: 
 
“Halen durumu ağır alan hasta, başına saplanan cisme henüz müdahale edilemez durumda olduğu için yoğun bakım ünitesinde müşahede altında tutuluyor. Ancak cismin göz sinirlerine verdiği zarar dolayısıyla her iki gözünde de görme kaybı var.”
 
İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici de hastanede aileyle görüştüğünü ve yakınlarının, Solmaz'ın sadece gözlerinin üstünde bir yarası olduğunu söylediklerini aktardı. Bu durumda Diyarbakır Valiliği'nin açıklamasının anlaşılmaz olduğunu belirten Raci Bilici gazetemize şunları söyledi: “Toplumsal gösteri sırasında bir çocuk başından vuruluyor. Hani'deki ilk müdahalenin ardından Diyarbakır'a getiriliyor. 'Polise atmak istediği patlayıcı elinde patladı' denen çocuğun ellerinde hiçbir yara izi yok. Çocuğun hayati tehlikesi sürüyor. Doktorları, şarapnel parçasının alnına, iki gözünün ortasına isabet etmesi sonucu iki gözünün de görmediğini aktardı. Aileyle temas halindeyiz. Konunun takipçisi olacağız.”
Kaynak:Radikal
 
fft16_mf2773433.jpeg

HABERE YORUM KAT