1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Basına yönelik sansür hukuksuzdur'
'Basına yönelik sansür hukuksuzdur'

'Basına yönelik sansür hukuksuzdur'

Mezopotamya Hukukçular Derneği Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Serhat Karaşin, geçici AKP hükümeti tarafından özgür basına yönelik devreye konulan sansür ve engellemelerin hukuksuz olduğunu belirtti.

A+A-

Geçici AKP hükümeti tarafından 24 Temmuz'da medya savunma alanlarına yönelik gerçekleştirilen bombardıman ile birlikte ajansımız başta olmak üzere özgür basın ve alternatif basına yönelik devreye konulan baskı ve sansür devam ediyor. TİB tarafından 9 kez kapatılan DİHA ve özgür basına yönelik sansürü değerlendiren Mezopotamya Hukukçular Derneği Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Serhat Karaşin, basına yaklaşımın hukuki ve siyasi olarak kabul edilemez olduğunu söyledi.
 
'Gerçekleri insanlar bilirlerse, bu savaş durur'
 
Son güvenlik yasası ile birlikte muhalif basın kuruşlarına karşı yoğun bir sansür politikasının devreye konulduğunu belirten Karaşin, sanal dünyada ciddi bir engelleme bile karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi. Sansürün bir çok kez iletişim yasağına kadar vardığını belirten Karaşin, "Çatışma ve savaşın yoğun olduğu dönemlerde cep telefonu iletişimlerinin engelleniyor olması vahim bir tablo. İkinci dünya savaşı döneminde İngiltere başbakanın söylediği bir söz var; 'Gerçekleri insanlar bilirlerse, bu savaş durur' bugün yaşananlar bunu hatırlatıyor. Gerçekleri insanların bilmesini ve savaşın durmasından korkuyorlar" şeklinde konuştu.
 
 
İletişim özgürlüğünü hiçbir mahkeme kararı olmaksızın egemen erkin keyfi bir şekilde engellenmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Karaşin, sansür ve engellemelere karşı suç duyularında bulunduklarını belirtti.
 
İletişim özgürlüğü ve ifade özgürlüğünü ortadan kaldıran tutuma karşı demokrasi güçlerinin ayrım gözetmeden ortak tutum içerisinde olması gerektiğini söyleyen Karaşin şunları söyledi: "Sivil infazların gerçekleştiği, kolluk kuvvetlerinin her türlü keyfiyeti ortaya koyduğu bir süreçte gerçekleri yazmayan sermaye odaklı basının, havuz medyası diye tabir edilen basının istediği gibi her türlü yalanı sahnelediği bir dönemde muhalif basına karşı saldırının daha da fazla artacağını öngörüyoruz." 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler