1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Basına ve kamuoyuna
Basına ve kamuoyuna

Basına ve kamuoyuna

04.03.2015 tarihinde belediyemiz sınırları içerisinde bulunan gürani pasajı ile ilgili basında kasıtlı ve yanlış bilgilendirme yapıldığı anlaşılmaktadır.

A+A-
Habere konu olan pasaj 1982 yılında Diyarbakır Belediyesinden yapı ruhsat alınarak B+Z katlı olarak yapılmıştır.
 
Yapının bulunduğu parsel koruma amaçlı imar planında ticari alan olup, Z+2 kat olarak planlanmıştır. Zemin kat üzerine yapılmak istenen yapı 2013 yılında ruhsatsız yapıldığı gerekçesiyle mühürlenmiştir. Mühürleme tutanağında yapının ruhsatlandırılması veya eski hale getirilmesi istenmiştir. Yapı ruhsatlandırılmak amacıyla işin uzmanı kurumlarca statik deneyler yapılmış olup yapının güçlendirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Söz konusu güçlendirme işleminin yapılabilmesi için mal sahiplerince teknik bir heyet oluşturulmuş olup işlemler devam etmektedir.
 
Belediyemizin insan sağlığını ve can güvenliğini riske atan hiçbir çalışmaya müsaade etmeyeceği herkes tarafından bilinmektedir. Bütün bunlar ortadayken belediyemizi yıpratmaya yönelik hazırlanan bu haberlerin organize ve bilinçli olarak yapıldığının kamuoyunca bilinmesi ve kamuoyunun bu tür haberleri bu çerçevede değerlendirmesi gerekmektedir.  
 
Son dönemde belediyemiz tarafından başlatılan çalışmalarla şehrimizin daha sağlıklı planlanması ve halkımızın ulaşım, alt yapı ve şehircilik açısından daha iyi hizmet alması hedeflenmektedir. Kamuoyunda algı yaratma çabası ile bazı çevrelerce mesnetsiz ve mantıksız gerekçelerle eleştiriden uzak sadece karalamaya ve geriye götürmeye dönük söylemlerde bulunulduğu anlaşılmaktadır. Gelişmiş ve şehircilik sorunlarını minimuma indirgeyen şehirler incelendiğinde şehirlerin merkez odaklı her yönde eşit şekilde büyüdüğü tespit edilmiştir. Bu kentlerde alt yapı ulaşım vb konularda kentin daha yaşanabilir olduğu görülmektedir.
 
Oysa şehrimizde merkez olan sur ve şehri besleyen Dicle'den olabildiğince uzaklaşıldığı, sadece Elazığ ve Urfa yolu akslarında bir büyümenin meydana geldiği ve bu durumun ciddi sosyal ve teknik sorunlara neden olduğu görülmektedir. Tüm akslar üzerinde eşit büyüyecek bir şehir inşa ettiğimizde trafik baskısı başta olmak üzere birçok teknik ve sosyal sorunu çözmüş olacağımız unutulmamalıdır.
 
Toplumda sınıflaşmaya yol açan sadece arsa zenginlerinin refah seviyesini arttırmaya yönelik halkın gerçekliğinden uzak pahalı konutlara neden olan yaklaşımlardan uzak duran çalışmalar yürüttüğümüz herkes tarafından bilinmelidir. Bölgeleri fakir, zengin, çok zengin hatta en zengin diye ayırmak belli kesimlere özel bölgeler oluşturarak bir bölgeyi sadece belirli bir sınıfa göre dizayn etmenin yanlış olduğunu düşünmekteyiz.
 
Bilimsel, ekolojik ve halk odaklı bütün eleştirileri dikkate aldığımızı temiz, düzgün ve perde arkasında hiçbir hesabı olmadan yapıcı eleştiri yapan herkes tarafından bilinmektedir.  
 
(Diyarinsesi.org MY) 
Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT