1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Basına ve kamuoyuna
Basına ve kamuoyuna

Basına ve kamuoyuna

Bilindiği gibi, 4 Mart 2014 tarihli ve 2014/6052 sayılı karar ile yürürlüğe konulan, 2014 yılında tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere bu borçları ödeninceye kadar destekleme ödemesi yapılmamasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, 9 M

A+A-

Değerli basın mensupları,

Bu kararın ardından Dicle Elektrik A.Ş-DEDAŞ'ın tüm çiftçilerimize borç çıkarması bölgemizde faaliyette bulunan çiftçilerimizin tepkisine neden olmuştur.
Çiftçilerimiz, özellikle kırsal bölgelerde uygulanan ve üretim kapasitesinin düşüşüne neden olarak kendilerini mağdur eden günde 6 saati bulan elektrik kesintilerine çözüm bulunmasını beklerken böylesi bir uygulama ile bir kez daha mağdur edilmişlerdir.


Bilindiği gibi; Diyarbakır, Bismil, Urfa, Mardin ve Batman başta olmak üzere, bölgemizdeki geniş tarım arazilerinin sulanmasında elektrik kullanılmaktadır. Kullanılan elektrik; gübre, mazot ve diğer maliyetlerin yanında, çiftçinin üretim maliyetini oldukça yükselten unsurların başında gelmektedir.


Bölgemizin uzun yıllardır içinde bulunduğu çatışmalı ortamın tarım ve hayvancılığı ciddi anlamda gerilettiği ve bu sebeple bölge insanının yaşadığı mağduriyetleri herkes bilmektedir.


Devam eden barış süreciyle beraber Bölgemizde tarımsal desteklerin artmasını ve tarımsal yatırımların tamamlanmasını beklerken elektrik borçlarını ödemeyen çiftçilere destekleme ödemesi yapılmaması ve bunun akabinde de DEDAŞ'ın çiftçilerimize yüksek elektrik borçları çıkarması bölgedeki tarım sektöründe telafisi zor zararlara yol açacaktır.


DEDAŞ tarafından, Çiftçi Kayıt Sistemi üzerinden yapılan kontroller neticesinde, her hengi bir tespit tutanağı tutulmaksızın ve sulamanın ne şekilde yapıldığına dair yerinde bir tespit çalışması yapılmadan, 2013 üretim sezonunda sulu tarım yapan çiftçilerimizin tamamına ücretlendirme yapılarak borç ihbarnamesi gönderilmiştir. Borç ihbarnamesi gönderilenlerin çoğunluğu DEDAŞ abonesi olmayan ve arazilerini kendi imkanlarıyla sulayan çiftçilerimizdir.

Bu durum hukuka aykırı olup bu borçların silinmesi gerekmektedir.9 Mart 2014'te yürürlüğe giren ilgili BAKANLAR KURULU KARARI'nın Elektrik Dağıtım Şirketlerinin hükümete yaptığı baskı sonucunda alınmış bir karar olduğu da açıktır.

Değerli arkadaşlar,

Sanayicisinden işçisine, köylüsünden kentlisine, sanatçısından akademisyenine kadar tüm insanların umut bağladığı ve sahip çıktığı barış sürecinde; köye dönüşleri nasıl hızlandıracağımızı, bölgemizde tarım ve hayvancılık ile bu sektörlere bağlı sanayiyi nasıl geliştireceğimizi tartışmalı ve uygulanabilir projeler geliştirmeliyiz.

Bölgemizdeki tarımsal faaliyetlerin zarar görmemesi, gelişmesi, tüm bölge insanına ve ülkemize daha fazla fayda sağlayabilmesi için, destekleme ödemesi yapılmamasına ilişkin bakanlar kurulu kararının geri çekilmesini ve DEDAŞ'ın uyguladığı fahiş elektrik fiyatlarının; çiftçi temsilcilerinin görüşleri alınarak makul bir seviyede tutulması gerektiğini düşünmekteyiz.
Çiftçilerimizin geçmiş elektrik borçları sebebiyle desteklemelerini alamamaları durumunda tarım ve hayvancılığa bağlı sektörler de zarar görecek, bölge ve ülke ekonomisi olumsuz etkilenecektir.

Bismil ilçemizde yaşayan çiftçilerimizin borçlarını ödeyememe, iflas etme endişesiyle ortaya koydukları tepki iyi okunmalı ve borç-alacak ilişkilerinde yaşanacak sorunların artmasına da sebep olacak bu uygulamaya bir an önce son verilmelidir.

Saygılarımızla kamuoyuna sunuyoruz.


DİYARBAKIR TİCARET VE SANAYİ ODASI
DİYARBAKIR TİCARET BORSASI
DİYARBAKIR TAHIL ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ
BİSMİL PAMUK ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ
BİSMİL ÇUKOBİRLİK
DİYARBAKIR BÖLGESİNDEN ÇİFTÇİ TEMSİLCİLERİ

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT