1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan'ın önünde iki yol var
Başbakan'ın önünde iki yol var

Başbakan'ın önünde iki yol var

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önünde iki yol olduğunu, birinin istifa edip Yüce Divan'a gitmek diğerinin ise sonuna kadar yalan söylemek olduğunu belirterek, “Başbakan bu ikincisini uyguluyor. O kükreyen Başbakan

A+A-
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ses kayıtlarına ilişkin Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Tan, yaşanan durumun tam bir rezalet ve iktidar fiyaskosu olduğunu belirterek, “Kasetler ortaya çıkınca Başbakan niye bir telaş ile HSYK'yı, MİT yasasını ve internet yasasını değiştirmek istiyor, bunun gerekçeleri ortaya çıktı.
 
Dünyanın herhangi bir ülkesinde böyle bir skandal ortaya çıksaydı bunun çözümü 24 saat değil 4 saattir. Ya o 4 saatte istifa eder ve ülkeyi terk eder ya da bu işin komplo olduğu ortaya çıkarılır ve yapanlar aynı şekilde adli tatbikata tabi tutulurdu. Şimdi ne oluyor? Hadisenin üzerinden iki gün geçti. İşin doğruluğunun tespiti 20 dakikadır. TÜBİTAK'tan heyet getirirsiniz bu ortaya çıkar. Başbakan bunun da önünü kesiyor 'TÜBİTAK'a da sızmışlar' diyor” diye konuştu.
 
'Erdoğan'ın önünde iki yol var'
 
Tan, Erdoğan'ın önünde iki yol olduğunu, bunlardan birinin istifa edip Yüce Divan'a gitmek olduğunu diğerinin ise sonuna kadar yalanlamak olduğunu söyledi. Tan, “Başbakan bu ikincisini uyguluyor. Bunların ortaya çıkarılması çok kolaydır. Rahmetli annem aklıma geldi. Eğer bu vakayı seyretmiş olsaydı, 'Vah vah vah oğlum mala mine mahallenin delikanlısı ne hale düşmüş' diyecekti. Yeri göğü inleten Başbakan mırıldanarak, konuşuyor. O kükreyen Başbakan mırıldanarak konuşuyor. Başbakan'ın siyaseten son kullanma tarihinin bittiğini Haziran ayında söylemiştim. Bir şeye daha hayret ediyorum. Bir sürü kendine yazar diyen erkek ve kadın utanmaz, bir şekilde inanmadıkları bir konuda halen kalemşörlük yapıyorlar. Bakalım önümüzdeki günlerde nasıl sokağa çıkacaklar” dedi.
 
'Bana göre süreç yok zaten'
 
Açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tan, yaşananların sürece etkisinin sorulması üzerine şunları belirtti: “Süreçle ilgili iki nokta var. Birincisi sürecin kendisidir. Başbakan zaman mı kazanıyor? Bunu ben adaya gittiğim ilk gün söyledim. Bir oyun oynanıyor. Başbakan'ın yapmak istediği 3 seçimi atlatmak. İmralı'ya söylediği ise; 'Sen beni kurtar, bu 3 seçimi atlatayım ondan sonra bakayım.' Süreç dediğiniz budur. Bakın 1,5 seneyi geçti ortada bir süreç yok. Bazıları da kan istiyor. Kan üzerinden siyaset yapmak alçaklıktır. Halkımızın mahsum çocuklarının ölümü üzerinden siyaset inşa etmek alçaklıktır. Süreç durdu bitti. Bana göre süreç yok zaten ortada ama bunun karşılığı 'tekrar silahlar konuşsun' değildir. Birçoğu bunu bekliyor. 'PKK vursun Erdoğan'da düşsün' diyorlar.
 
Tayyip düşecekse doğru düzgün düşsün. Seçimi atlatmaya bakıyorlar. El altından genel af fısıldanıyor, onun da garantisi yok. İşte Abdullah Öcalan da İlker Başbuğ da çıksın diyorlar. Ama bunlar dedikodu ekseninde yapılıyor.”

HABERE YORUM KAT