1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan'da PKK'ya çağrı!
Başbakan'da PKK'ya çağrı!

Başbakan'da PKK'ya çağrı!

Başbakan Erdoğan Şanlıurfa'da PKK'ya “Silahları gömün” diye çağrı yaptı. Erdoğan, “Başörtülü kızlarımı okullara sokmadılar. Suçları neydi? Ellerinde molotofla mı dolaşıyorlardı? Sabrettik” dedi

A+A-

ARTIK SİLAHLAR DEĞİL SİYASET KONUŞSUN

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa'da PKK'ya silah bırakma çağrısı yaptı. Erdoğan, “Artık şiddet sussun, artık siyaset konuşsun” dedi. Başbakan Erdoğan, Şanlıurfa Abide Kavşağı'nda kavşak ve diğer yatırımların ortak açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:
- BİZE ZENCİ MUAMELESİ YAPTILAR: Bütün sorunlarımızı kardeşlik hukukuyla çözeceğiz. Bütün meselelere diyalog, uzlaşmayla yaklaşacak, istişareyle çözüm üreteceğiz. Siyasete girdiğimiz andan itibaren çok büyük zorluklarla engellerle karılaştık. Siyasi görüşlerimiz taleplerimiz yok sayıldı. Bize öteki muamelesi zenci muamelesi yapıldı. Tehditler aldık maddi manevi saldırılara maruz kaldık.
-  TUZAKLAR KURULDU: İstanbul'a hizmet üretmemizin önüne geçilmek istendi. Siyaset yaptığımız partiler kapatıldı. Siirt'te okuduğum şiirden dolayı mahkum oldum. 3 Kasım seçimlerinin ardından önümüze engeller zorluklar çıkarıldı. Bize Cumhurbaşkanı seçtirmemek istediler. Partimizi kapatmak istediler. Sizlerin oyuyla iktidara geldiğimiz halde türlü türlü ayak oyunları, provokasyonlarla, tuzaklarla bu yoldan ayırmak istediler.
Siyasi hayatımız boyunca yaşadığımız tüm zorluklara rağmen hiçbir zaman şiddete başvurmak istemedik. Şiddete başvurmadık. Şiddetin yanında olmadık. Şiddeti bir metod olarak hiçbir zaman benimsemedik. Yasaların dışına çıkmadık. Demokratik yöntemler dışında bir yıla asla tevessül etmedik. Çünkü biz milletimize, Hakk'a inanıyorduk. Halk hakla beraber tecelli etti. Halk Hakk'ın dilini yakaladığı için bizleri iktidar etti. Şimdi muhtar bile olamaz dedikleri insan başbakan oldu. Önümüzü kestiler ama millet önümüzü açtı. İşte şimdi buradayız.
-  AYNAYA BAKSIN: Zaman zaman birileri çıkıyor başta anamuhalefet bizler için diktatör bilmem ne böyle saçma sapan yakıştırma yapıyorlar. Aynaya baksınlar aynaya. Milletim iyi gördüğü için 3 Kasım 2002'den bu yana hep artırarak bizlere iktidar görevini veriyor. Artık 2023 hedefine doğru yürüyoruz. Fakat 2023 yetmez. Nasıl ki 2023'te 100. yılı kutlayacaksak 2071'de de Anadolu harekatının bininci yılını torunlarımız kutlayacak.
-  MOLOTOF MU TAŞIDILAR: Başörtülü kızlarımı okullara sokmadılar. Ama biz sabrettik. Kızlarımızı imam hatip okullarına sokmadılar. Suçları neydi? Ne yapmışlardı? Onlar ellerinde molotofla mı dolaşıyorlardı? Taşla sopayla mı dolaşıyorlardı? Ellerinde sapanla demir bilyalar mı kullanıyorlardı? Sadece inancı gereği başörtüsü. Öbür taraftan ben imam hatipte okumak istiyorum buydu. Ama hazmedemiyorlardı. Niye bu ülkenin başbakanı imam hatip mezunu? Bundan rahatsız oluyorlardı. Bırakın kim nerede okuyacaksa okusun ya. İşte 444 gerçekleşti. Sabrettiniz muradınıza erdiniz. 
-  SİLAHLARI TASVİP ETMEDİK: Kim bizi ne kadar mağdur ederse etmeye kalksın taşı molotof kokteylini hele silahları asla tasvip etmedik. Şiddet düşüncenin bittiği yerde başlar. Düşüncenin hakim olduğu yerde şiddet olmaz. Şiddet acizlerin işidir. Mücadele azminin ruhunun bittiği yerde başlar. Şiddet hiçbir zaman çözüm olmadı, olamaz, olmayacak. Söyleyecek sözü olmayanlar şiddete başvururlar. Verilecek mücadelesi olmayanlar şiddete başvururlar. Kürt kardeşlerimin sorunu var da Arap, Türk, Boşnak kardeşimin sorunu yok mu? Ama bir grup yatıyor kalkıyor sanki sadece kendilerinin sorunu var. Bizi birbirimize bağlayan en güzel bağ mensubu olduğumuz İslam'dır, o kardeşliktir. Bundan daha güzel bir bağ olabilir mi?
-  SİLAHLARI GÖMÜN: Şiddet sona ersin diyoruz. Silahlar değil, siyaset konuşsun diyoruz. Demokrasinin, siyasetin zeminini hazırladık. Şu anda bu konuşanlar afedersiniz ileri ileri gidenler, sınır tanımayanlar acaba 10 yıl önce, 15 yıl önce acaba bu parlamentoda veya değişik yerlerde bugün konuştukları gibi konuşabiliyorlar mıydı? Hem bölge insanına hem de terör örgütünün yedeğinde siyaset yapan o malum partiye çok açık bir çağrıda bulunuyorum: Artık şiddet sussun artık siyaset konuşsun. Artık silahlar sussun. Fikirler düşünceler konuşsun. Artık terör örgütü elini tetikten çeksin. Silahları gömsün. Askerimize, polisimize bu bölge insanına karşı tetik çeken bir örgüt hiçbir hakkın savunucusu olamaz.
-  MESAFE KOYUN: Çağrımı yineliyorum: Bölgedeki kardeşim hep beraber bu terör örgütüyle terör örgütünün yedeğinde siyaset yapan partiyle arana duvarı çek. Kardeşlerimin sömürülmesine müsaade etmedik. Bu ülkeye bu millete özellikle de benim Kürt kardeşime kasteden terör örgütüyle aranıza mesafe koyun diyorum. Hiçbir ortak değeri yok bunların. Hiçbir ortak inancı yok.
Maneviyat denilen bir şey yok bunlarda. Ve inanıyorum ki bu mesafe konulduğu zaman süratle biz de mesafe alırız. 15-16 yaşında çocukları alıp dağa götüren, kız çocuklarını alıp dağa götüren onlara zulmeden onları ölüm robotlarına çevirenlerle aranıza duvarlar örün.
 


Direnişçi kız ile görüştü
Erdoğan, oteline girişinde ise Başakşehir Belediyesi'nin davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Filistin'de İsrail askerine kafa tutan Ahed Tamimi ile görüştü.
DHA
 

Suriye'de sona gelindi
AK Parti Şanlıurfa İl Danışma Meclisi'ndeki konuşmasında da önemli mesajlar veren Erdoğan, şunları kaydetti:
HER TARAF PİSLİK İÇİNDE: Bölücü terör örgütünün uzantısı partilere oy verenlerin de hizmet alma gibi bir derdi yok, maalesef. Onlarda sadece ne var? İdeoloji var. İsterse pislik içinde yatsınlar kalksınlar gidiyor yine onlara oy veriyor. Kardeşim sen hizmete mi oy veriyorsun yoksa ideolojiye mi? Allah aşkına sen vicdanını, aklını niye kiraya verdin?
SURİYE'DE SONA GELİNİYOR: Suriye'de sürecin artık sonuna gelindiğine dair güçlü sinyaller almaya başladık. (Beşar Esad'la) Ailecek görüşüyorduk. Niye bu hale gelelim. Amma babamız dahi olsa eğer zalimse biz o babayla beraber yol yürümeyiz.
ZAFERE ULAŞTILAR: Başörtülü okula alınmayan kızlar sabrederek zafere ulaştı, Başbakan olarak kızlarımı bu ülkede okutamadım. Bu yüzden eleştirdiler ve 'paran vardı gönderdin, parası olmayan ne yapacak' diye eleştirdiler. Siz önümüzü kapadınız, ondan gönderdik yoksa göndermeyecektik.
 

Uçurumdan kurtulduk
Şanlıurfa'da 211 milyonluk yatırımların açılışını da yapan Erdoğan, şunları söyledi: Karamsarlığın had safhada olduğu, umutsuzluğun zirve yaptığı bir dönemde sizin desteğinizle biz bu görevi aldık. 10 yılda Türkye'nin makus tarihini değiştirdik. 10 yılda olmaz denilenlerin, yapılamaz, gerçekleşemez, imkanı yok denilenlerin olabilir gerçeleşebilir mümkün olduğunu gösterdik. Hayal kabul edilen nice hedefi gerçeğe dönüştürdük. Türkiye'yi bir uçurumun kenarından aldık. Büyük bir dünya ülkesi güçlü bir ülke haline yükselttik.”