1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan’a DAİŞ sorusu
Başbakan’a DAİŞ sorusu

Başbakan’a DAİŞ sorusu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Dicle Haber Ajansı (DİHA) tarafından eski bir IŞİD mensubuna dayanılarak yapılan bir haberdeki, 750 kişilik bir ekibin 2015 yılı Temmuz ayından bu yana sokağa çıkma yasaklarının il

A+A-

TBMM Başkanlığı’na konuyla ilgili olarak önerge veren Aydoğan “Dicle Haber Ajansı’na yansıyan iddialara göre Ehrar El Şam adlı PKK eski yöneticilerinden M.E.Z’in basına yansıyan itiraflarında Tel Rıfat kasabasında 6 ay önce kadar DAİŞ, Sultan Murat Tugayı, El- Nusra, Ehrar El Şam gibi 12 çete yapılanmasından seçilen 750 kişilik bir ekibin 2015 yılı Temmuz ayından bu yana sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği Nusaybin ve Silopi ile sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği Cizre ve Sur gibi ilçe merkezlerinde MİT öncülüğünde savaştırılmak için Türkiye’ye geçirildiği belirtilmiştir” dedi.

Söz konusu iddialarda sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği yerlerde bu çetelerden çatışmalarda ölenlerin cenazelerinin Katar, Bab, Cerablus ve Suudi Arabistan’a götürülerek oralarda defnedildiğinin de yer aldığını kaydeden Aydoğan, şöyle devam etti:

“Yine bir diğer iddia ise Ebû Xalid El-Suri'nin, El Nusra, DAİŞ ve diğer çeteler arasındaki koordinasyonu sağlamak üzere El Kaide Lideri Eymen El-Zevahiri tarafından görevlendirildiği yönündedir. Kamuoyunun da birçok kez tanık olduğu üzere sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yerlerde Esadullah Timi adından paramiliter güçlerce yaşam hakkı ihlalleri gerçekleştirilmiş ve DAİŞ benzeri bir yöntemle gerçekleşen bu yaşam hakkı ihalleri yine halkta panik ve korku yaratmak amacıyla çeşitli sosyal medya hesapları üzerinden kamuoyuna servis edilmiştir. Bu çerçevede Reuters haber ajansının kaynaklarına dayandırdığı bilgilere göre Türk güvenlik güçlerinin, silahları ve araçları bulunan muhaliflere yakın bir zamanda sınır boyunca eşlik ettiği ve bir yetkilinin de geçişi doğruladığını, sayınınsa 400-500 civarında olduğunu belirtilmiştir. Yine bir diğer bilgi ise Yeni Şafak adlı gazetenin 500 silahlı muhalifin 13 Şubat 2016 tarihinde Türkiye üzerinden, Türkiye'nin onayı ve gözetimiyle Azez'e yollandığı ve yol güvenliğinin üst düzeyde tutulduğu sevkiyatta savaşçıların kullandığı silahların da İdlib'den Azez'e götürüldüğü yönündeki iddialar olmuştur”

Aydoğan, bu açıklamalarının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yazılı olarak yanıtlamasını talep ettiği soruları da şöyle sıraladı:

“Başbakanlığınızca altı ay önce Tel Rıfat kasabasında gidilerek DAİŞ, Sultan Murat Tugayı, El- Nusra, Ehrar El Şam gibi 12 çete yapılanmasından seçilen 750 kişilik bir grubun sokağa çıkma yasağı uygulanan yerlerde savaştırılmak için getirildiği iddiaları doğru mudur? Başbakanlığınızca söz konusu iddialar gerçek değil ise DAİŞ yöntemini uygularcasına gerçekleştirilen vahşice katliamları sosyal medya hesapları üzerinden halkta korku ve panik yaratacak şekilde servis eden ve bu katliamların ve sokağa çıkma yasaklarının olduğu yerlerde imzasını bırakan Esadullah Timi’nin benzerliği bir tesadüf müdür? Bir tesadüf ise Esadullah Timi kimlerin talimatı ile kurulmuştur? Yeni Şafak adlı gazetede yer alan iddialar doğru mudur? 13 Şubat 2016 tarihinde Türkiye üzerinden, Türkiye'nin onayı ve gözetimiyle Azez'e yollandığı ve yol güvenliğinin üst düzeyde tutulduğu sevkiyata ilişkin talimat kimin tarafından verilmiştir? 400-500 kişilik bir grup olduğu iddia edilen ve Türkiye’nin gözetiminde Azez’e gönderilen bu grup ile altı ay önce Tel Rıfat kasabasından MİT öncülüğünde Türkiye’ye getirildiği iddia edilen 750 kişilik grup aynı mıdır? Yeni Şafak adlı gazetede yer alan ve Türkiye gözetiminde Azez’e gönderildiği belirtilen 400-500 kişilik grup daha önce MİT öncülüğünde sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği yerlere gönderilen grup ile aynı değilse bu kişilerin uyruğu nedir? Bu grup kimlerden veya hangi çete yapılanmalarından seçilmiştir?”

 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT