1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başbakan Yıldırım projelerin açılışını gerçekleştirdi
Başbakan Yıldırım projelerin açılışını gerçekleştirdi

Başbakan Yıldırım projelerin açılışını gerçekleştirdi

Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, toplam 57 milyon TL’ye mal olan Gazi ve Melikahmet Caddeleri Sağlıklaştırma 1.etap, Dicle Vadisi Projesi 1.etap ve Suriçi’nde restorasyonu tamamlanan tarihi yapıl

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tarafından toplam 57 milyon TL’ye mal olan Dicle Vadisi 1.etap, Suriçi tarihi yapıların restorasyonu, Gazi ve Melikahmet Caddeleri Sağlıklaştırma Projesi 1.etabının toplu açılışı için Diyarbakır’a geldi. Başbakan Yıldırım, Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker’i, Diyarbakır Havaalanı’nda Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Ak Parti Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal karşıladı. Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler daha sonra Diyarbakır Valiliği’ne geçti.

Valilik ziyareti ardından Başbakan Yıldırım, Bakanlar, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Milletvekilleri ve Vali, Gazi Caddesi esnafını ziyaret ederek esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Başbakan Yıldırım, Bakanlar, Başkan Atilla ve beraberindekiler, buradan Ulu Camii önünde düzenlenin açılış törenine geçti. Törende ilk önce Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki halka hitap etti.

‘Diyarbakır’ı bölgenin parlayan yıldızı yapmaya kararlıyız’

Törende konuşan Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin büyümeye devam edeceğini, Diyarbakır'ı bölgenin parlayan yıldızı haline getireceklerini belirterek, şöyle konuştu: “Yollarını, kavşaklarını, çevre yolunu, köprülü kavşaklarının eski halini hatırlayın. Bir de yeni haline bakın. Eylül’de geldiğimizde, ‘Çukur kazanlar, yakıp yıkanlar hesabını verecek, yakılan ve yıkılan yerleri de en güzel şekilde yapacağız’ demiştik. Buradan başladık. Dükkanlar yapılıyor. Gazi ve Melikahmet caddeleri yenileniyor, tarihi eserlerimiz bir bir elden geçiyor. Evleri yıkılanlara yeniden ev yapıyoruz. Zararlarının bedeli ödeniyor. Esnafa krediler veriliyor. Yeter mi yetmez. Cazibe Merkezleri Projemiz var, 23 ili kapsıyor. Bunun önemli merkezlerinden biri Diyarbakır. Diyarbakır’da cazibe merkezinin merkezi oluyor. 375 tane müracaat var. Bunların toplam yatırım tutarı 6,5 milyar. Şimdi ne olacak. Fabrikalar yapılmaya başlanacak. Esnafı gezerken, ‘iş, iş, iş’ dediler. Terörü kontrol altına aldık, önce güvenlik, önce can ve mal güvenliği, bu sağlandı. Şimdi de gelecek garantisi. İş için düğmeye bastık. Fabrikaları yapacağız, inşallah gençlerimiz başta olmak üzere iş ihtiyacı olan kardeşlerimize de iş bulacağız. Bundan sonraki kararımız bu. Diyarbakır’ın şuanda devam eden 165 tane projesi var. Toplam tutarı, 6,5 milyar TL. Diyarbakır Stadyumu bitmek üzere. Diyarbakır’a yakışan bir stadyum yapılıyor. Çevre yolunun yarısı bitti, yarısı da süratle yapılmaya devam ediyor. Şu Diyarbakır Havalimanını bir hatırlayın. O havalimanına gitmek için kaç yerden geçmek zorunda kalırdınız. Kontrollerden geçerek uçağa binerdiniz. Diyarbakır’a bölgenin en güzel havalimanını yaptık ve hizmete açtık. Diyarbakır için daha fazlasını yaparız. Geçen gelişimizde dediler ki, ‘Erbil’e, Kıbrıs’a uçak seferleri lazım’ koyduk. Şimdi de Avrupa’dan buraya doğrudan uçuş istiyorsunuz. Onu da yapacağız. Yurtdışından uçuşları da Diyarbakır’a başlatacağız. Diyarbakır’ı bölgenin parlayan yıldızı, bir numarası yapmaya kararlıyız. Siz her şeyin en güzeline layıksınız.”

Diyarbakırlılara Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın selamını getirdiğini söyleyen Başbakan Yıldırım, kardeş kavgasını da bitirdiklerini, milleti ve devleti kucaklaştırdıklarını kaydetti. Yıldırım, "Doğu ile batıyı, kuzey ile güneyi yakınlaştırdık. Bölge için, Diyarbakır için her türlü imkanı seferber edeceğiz. Yıkılan evlerin en güzelini yapacağız. Yıkılan evlerin ne güzeli yapılır ama yıkılan kalplerin tamiri zordur. Gönüller yapmaya geldik sevgili Diyarbakırlılar.” dedi.

Projelerin açılışı gerçekleştirildi

Yapılan konuşmaların ardından Başbakan Yıldırım, Başkan Atilla ve beraberindekiler,bedeli 57 milyon TL’yi bulan Gazi ve Melikahmet Caddeleri Sokak Sağlıklaştırma 1. etap, Dicle Vadisi Projesi 1. etap ve restorasyonu tamamlanan tarihi yapıların açılışını gerçekleştirdi.

Törenden sonra Başbakan Yıldırım, Başkan Atilla ve beraberindekiler, 8.Ana Jet Üsü’ndeşehit ve gazi yakınlarına verilen iftara katıldı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum