1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başbakan Yıldırım kanaat önderleriyle bir araya geldi
Başbakan Yıldırım kanaat önderleriyle bir araya geldi

Başbakan Yıldırım kanaat önderleriyle bir araya geldi

Başbakan Yıldırım, Diyarbakır’da Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır'daki bir otelde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Diyarbakır'da, Doğu ve Güneydoğu'daki 23 ili kapsayan yatırım ve destek programının bugün başlatıldığını vurgulayarak, bölgede görev yapan korucular, aşiret reisleri ve diğer STK'larla da terörle mücadele ve bölgede yapılacak işlerle ilgili değerlendirmeleri gözden geçirdiklerini vurguladı.

Bunun yanı sıra bugün Diyarbakır merkez olmak üzere, özellikle PKK'nın hendek ve çukur eylemiyle ortaya çıkan yıkımların ortadan kaldırılması amacıyla yeniden imar programı başlatıldığına işaret eden Yıldırım, “Birkaç merkezde temel atma törenlerini de gerçekleştirdik. Özellikle yıkılan binaların öncelikle yapılması, esnafımızın yaralarının sarılması, bunun yanı sıra bozulan altyapının yeniden inşası gibi konularda fiilen çalışma başlamış oldu.” dedi.

Yapılanların zaten olması gereken işler olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Terör örgütünün bölgeyle hiçbir gönül bağı yok. Terör örgütü öldürmekten başka hiçbir iş yapmıyor. Kürtlerin hiçbir sorunuyla ilgilenmiyor. Ülkenin hiçbir sorunu onları ilgilendirmiyor. İşleri güçleri Türkiye'nin enerjisini azaltmak, bölgedeki insanların hayatlarını karartmak. Buradan açıkça söylüyorum, terörden korkmayacağız, terör bizden korkacak. Bundan sonra terör bizden korksun. Nerede karşımıza çıkarsa çıksınlar evelallah Türkiye arkamızda, Diyarbakır arkamızda, 79 milyon arkamızda. Bundan sonrasını onlar düşünsün.” ifadelerini kullandı.

“Sizlere büyük görev düşüyor”

Sivil toplum kuruluşlarına ve kanaat önderlerine bu konuda büyük görev düştüğünün altını çizen Yıldırım, şöyle konuştu:

“Bu süreçte terörün verdiği tahribatı ortadan kaldırmak için elbirliğiyle beraberce çalışacağız. Bunların bütün kaynaklarını teker teker kurutacağız. Nasıl 15 Temmuz sonrası FETÖ'yü bütün kurumlardan ayıklıyorsak, bütün şirketlerini, eğitim kurumlarını, sağlık kurumlarını, derneklerini, vakıflarını, sendikalarını kapattıysak şimdi sıra bölücü terör örgütünde. Öyle belediye başkanı, eş başkanı Kandil'den emir alacak, gelip burada racon kesecek, hesap kesecek, milletin kanını emecek! Yağma yok. Bu milletin kuruşuna göz diken herkese hesabını soracağız. Onun da kanununu çıkardık. Her kim kamu kaynağını, milletin, vatandaşın, devletin paralarını teröre aktarıyorsa, dağa aktarıyorsa, terörü finanse ediyorsa mutlaka gereği yapılacak.”

Terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Terör örgütüyle kırsalda şehirde, her yerde mücadele artarak devam edecek. Finans kaynaklarını kurutacağız. Yol kesmeler, mayınlamalar, kalleşçe, kahpece saldırıların üzerine kararlılıkla, acımasızca gitmeye devam edeceğiz. Tabii o işin güvenlik tarafı. Buna zaten başladık. En hızlı şekilde devam ettiriyoruz ama işin bir de diğer kısmı var. Yıllardan beri oluşan moral çöküntüsünü ortadan kaldırmak, sosyal tahribatı ortadan kaldırmak ve milletimizin, vatandaşlarımızın birbiriyle kucaklaşmasını sağlamak, terör örgütünü de tamamen devreden çıkarma konusunda sivil toplum kuruluşlarımıza, sizlere büyük görevler düşüyor. Birlikte çalışacağız. Çünkü bu bizim ortak meselemiz, ortak geleceğimiz, evlatlarımızın, çocuklarımızın ortak geleceğidir. Onun için bugün sadece Doğu ve Güneydoğu'daki fiziki kalkınma hamlesi değil aynı zamanda birlik, beraberlik, kardeşliğin tahkim edilmesi ve geleceğe yönelik büyük Türkiye hedeflerinin gerçekleştirilmesi yönünde adımları da atıyoruz.”

Başbakan Yıldırım, sivil toplum kuruluşları ile kanaat önderlerinin katkıları olmadan hiçbir şey yapılamayacağına dikkati çekerek, “Çünkü siz burada işin içindesiniz, yaşıyorsunuz, damdan düşensiniz. Sizlerin tespitleri, sizlerin tecrübeleri bizim yapacağımız işlerde önümüzü aydınlatacak. Bize yol gösterecek.” dedi.

“Şu anda terörle mücadelede daha önce hiçbir şekilde olmadığı kadar kararlıyız.” diyen Yıldırım, artık ne yapacaklarını daha iyi bildiklerini, yol haritalarının belli olduğunu, PKK’nın saldırmasını beklemeyeceklerini, gittikleri yere kadar ensesinde olacaklarını, teröristleri inlerinde etkisiz hale getireceklerini belirtti.

Yıldırım, “30 yıldır girilemeyen Çukurca'daki inlerine girdik. İnlerini dağıttık. Şehitlerimiz var, yüreğimiz, canımız yanıyor ama vatanı korumanın, milleti bir ve beraber tutmanın bir bedeli var.” dedi.

“Sur eskisinden daha güzel hale gelecek”

Başbakan Yıldırım, Halep'te büyük bir insanlık dramının yaşandığını, insanların her türlü şeyden yoksun, iki ateş altında feryat ettiğini, feryatlarını duyanın olmadığını vurguladı.

Halep'tekilerin adeta bir kapana sıkıştığını ifade eden Yıldırım, “İnşallah kısa sürede yapılan temaslarla buradaki insanlık dramını da sona erdirmek için Türkiye olarak aktif bir gayret içindeyiz. Sur'un halini gördüm. Altı mahallesinin nasıl yerle bir olduğunu gördük. Şimdi Sur ile ilgili adımları atıyoruz. Bugün itibarıyla Sur'da resmen çalışmayı başlattık. Bütün dükkanlar yenilecek, tarihi eseler elden geçecek. Böylece Sur eskisinden daha güzel hale gelecek. Sur, Diyarbakır'ın en büyük kültür hazinesidir. Bu hazineyi yaşatmak, geleceğe taşımak hükümetimizin en büyük önceliğidir, boynunun borcudur.” ifadelerini kullandı.

“Terör örgütünün kandırıp dağa götürdüğü gençlerin sayısı 4 binden 400’e düştü”

Yıldırım, “çukur” siyasetinden sonra PKK’nın büyük bir darbe yediğini, bu darbeyle artık gençleri dağa götüremediğini, geçen seneye göre kandırılıp dağa götürülen gençlerin sayısının 4 binden 400'e düştüğünü söyledi.

Gençleri kurtarmak için daha heyecan verici bir gelecek hazırlanması gerektiğini, yapılacak yatırımlarla bunun mümkün olacağını belirten Yıldırım, “Terörle mücadele konusunda asla geri adım yok. Eski Türkiye'ye bir daha dönmeyeceğiz. Tam aksine sizlerle birlikte geleceği daha güçlü bir Türkiye'yi birlikte inşa edeceğiz. Yeni döneme, kalkınma hamlemize en çok katkıyı verecek şehirlerin başında Diyarbakır geliyor.” diye konuştu.

“Terörle bir şekilde iç içe olmuş 14 bin öğretmen olduğu tahmin ediliyor”

“Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi”ni bugün kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki gün önce bir konuşmamda bölgedeki öğretmenlerle ilgili bir şey söylemiştim. Orada belli ki bir yanlış anlaşılma var. Onu düzeltmek istiyorum. Bu bölgede görev yapan, terörle bir şekilde iç içe olmuş 14 bin öğretmen olduğu tahmin ediliyor. Ancak bunların ne kadarının doğrudan terör örgütüyle ilişkili olduğu, ne kadarının olmadığı yapılacak incelemelerle, teftişlerle, soruşturmalarla ortaya çıkacak. Bayramdan sonra okullar açılıyor. Milli Eğitim Bakanımız ile konuştuk, tedbir olarak üzerinde şüphe bulunan, gerekli tespitleri yapılan bütün öğretmenler açığa alınacak. Yeni ders döneminde bunlara görev verilmeyecek. Bunun yerine yeni baştan öğretmenlerimizi buraya göndereceğiz. Öbürleri ne olacak? FETÖ'cülerin başına ne geldiyse onların başına da aynı şey gelecek. Sadece öğretmenlerle sınırlı değil.” 

HABERE YORUM KAT