1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başbakan Yardımcısı İşler Diyarbakır'da
Başbakan Yardımcısı İşler Diyarbakır'da

Başbakan Yardımcısı İşler Diyarbakır'da

DİYARBAKIR- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç'ı makamında ziyaret etti.

A+A-
Yerel seçim çalışmalarını yürütmek ve bazı temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, beraberindeki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Cuma İçten, Oya Eronat, Ak Parti Diyarbakır Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı İslam Kanıtoğlu, SKM Başkan Yardımcısı Hüseyin Sevim, İl Başkanı Aydın Altaç ile birlikte Vali Mustafa Cahit Kıraç'ı makamında ziyaret etti.
 
Valilik makamında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı İşler, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tahliyesini değerlendirdi.
 
Başbuğ'un tahliye edilmesinin sevindirici bir gelişme olarak yorumlayan İşler, “Devlete hizmet etmiş önemli bir şahsiyetin 26 ay tutuklu bulunması herkesi üzen bir durumdu. Hem iktidar hem de muhalefette bir sevinç hasıl oldu. Kendisine geçmiş olsun dileklerinde bulunuyorum” dedi. 
 
İşler, tutukluluk süresinin 5 yıla sınırlandırılmasının ardından bazı tahliyelerin de yaşanacağın ifade ederek, yürütme olarak yargının işine müdahalenin söz konusu olmadığını belirtti. Bir gazetecinin "İki gün önce Şırnak'ta mayın patlamasında bir askerin şehit edilmesi, çözüm sürecini etkilemek amacıyla yapılmış bir olay mı?" sorununa yanıt veren Başbakan Yardımcısı İşler, çözüm sürecini baltalamak için zaman zaman çeşitli girişimlerin yaşandığını anlattı.
 
İşler, “Türkiye'nin birliğini, beraberliğini istemeyen bir takım odaklar var. Şırnak'taki olayı provokatif eylem olarak değerlendiriyorum. Ama bu yaşananlar çözüm sürecini engellemeyecektir. 2023 hedeflerini açıklayan bir ülkenin terörle hedeflerini geciktirmesi söz konusu olamaz. Bu millet 30 yıldır terörden çok çekti. Geride kin, nefret ve acıdan başka hiçbir şey kalmadı. Çözüm süreci konusunda 76 milyonun mutabakatı söz konusu. Bunun durdurulması, baltalanması kesinlikle olamaz” diye konuştu.
 
Son dönemlerde tartışılan dinlenme olaylarına da değinen İşler, dün TİB tarafından yapılan açıklamada 509 bin kişinin dinlediğinin açıklandığını söyledi. İşler, “TİB, 509 bin kişinin dinlendiğini ve bunların 217 bininin de mahkeme kararıyla dinlendiğini açıkladı. Bu rakamlar insanları ürpertiyor. Mahkeme kararı nasıl alındı? Burada ciddi bir yapı söz konusudur. İstedikleri zaman mahkeme kararını çıkartabiliyorlar. 17 Aralık'tan bugüne gelindiğinde hepimiz yaşanan olayları görüyoruz. Devletin içerisinde bir paralel yapı aşikardır. Bu yapıya karşı hükümet olarak gerekli mücadeleyi yürütüyoruz. MGK bildirisinde de bu husus yer aldı. Bu mücadelemizi 30 Mart'tan sonra güçlü bir şekilde sürdüreceğiz.
 
Devletin bekasını tehdit eden bu yapıyla hükümet olarak bir mücadele başlattık. İsterdik ki, geçmişte bu yapının şantajına maruz kalan partileri de bize destek versin. Ama her zaman olduğu gibi, basit siyasi çıkarlar uğruna yine bu mücadelede bizi yalnız bıraktılar. Şuan bir seçim atmosferindeyiz. Bürokraside alınması gereken tedbirler alındı ve alınmaya devam ediliyor. Bu yapıyla mücadelemiz 30 Mart'tan sonra da sürecek" ifadelerini kullandı.
 
(ÜN-AKK-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT