1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başbakan kandırılıyor
Başbakan kandırılıyor

Başbakan kandırılıyor

Ak Parti Diyarbakır il ve ilçe teşkilatları tarafından belirlenen Belediye meclis üyeleri adaylarının tespitinde izlenen yol ve kriterler Ak Parti genel merkezi tarafından mercek altına alındı.

A+A-
Diyarbakırlıların büyük çoğunluğu da ahpap / çavuş ilişkisi kullanıldığına dikkat çekiyor. Feodal ilişkilerin ön planda tutulduğunu belirten Derman Baba Yılmaz Acu ise hassas konulara temas ederek yapılanların tamamen aldatmaca oluğunu, başbakanın kandırıldığını iddia etti.
 
Gazetemizin köşe yazarlarından Cüneyt Alphan'da Ak Parti Genel merkezinin Diyarbakır'ı incelemeye aldığını teyit etti. Özellikle Diyarbakır ve çevresinde yardımseverliği ile tanınan Derman Baba Yılmaz Acu, Bir milletvekili yakınının kendisine gelerek: “ Beni Belediye Meclis Üyesi olarak yazmışlar, ne iş yapar bu meclis üyeleri” diye soru yönelttiğini beyan ederek, bu basit örneğin Ak Parti Belediye Meclis Üyelerini seçerken takındığı tavrı ortaya koyduğunun ispatı olduğunu söyledi.
 
İŞTE YILMAZ ACU İLE YAPILAN RÖPORTAJ:
 
BEŞENK: Diyarbakır'ı biliyorsunuz uzun yıllardan beridir yine halka hizmet şiarı ile meydanlara çıkan başkan adayları, meclis üyeleri her defasında hayal kırıklıklarına vesile olmuştur. Bu dönem Ak Parti'de çok farklı bir uygulama devreye girdi. Gerçekten halkın teveccüh gösterdiği insanların çoğu liste dışında mı kaldı? Sizde bu insanlardan birimisiniz? Neden liste dışında kaldınız?
 
ACU: Hangi mantıkla bu uygulamayı gerçekleştirmişler bilemiyorum ama feodal yapıyı tekrar hortlatma faaliyeti gibime geliyor.
 
BEŞENK: Feodal yapıyı açar mısınız? Örgütün barış süreci ile birlikte geri çekilmesi ortada bir boşluk bıraktı da hükümet bu boşluğu feodal yapıya mı teslim etti? 
 
ACU: Çatışmalı süreç geride kaldı. Bölgede bir otorite boşluğu var ve bunun dolması gerekiyor. Bence hükümet bunu kasıtlı yapmadı ama feodal gücü elinde tutanlar bu boşluğu iyi değerlendirmeye çalışıyor. Şu anda parti içinde bu yapı giderek güç kazanmaya belirginleşmeye başladı. Zira Ankara genel merkezde bu dikkat çekici bir olgu olarak inceleniyor. Bence öyle, feodal yapıya teslim ediyor. Bu konuda öne çıkan aşiretler ve isimler de var ki kamuoyu bunu yakından biliyor. 
 
BEŞENK: Ortalamaya baktığınızda üyelerin yüzde kaçı bu ailelere yakın isimler?
 
ACU : “Görünen köy kılavuz istemez” diye bir söz var. Bu seçimin yüzde 99'u ahpap / çavuş ilişkilidir. Bunu görmemek mümkün değil. 
 
BEŞENK: Sizce başbakan doğru bilgilendirilmiş mi?
 
ACU: Bence başbakan aday konusunda demeyeceğim ama ortada dönen oyunlardan haberdar değil. Burada tabi doğru bilgiler başbakana gitmiyor. Doğru bilgiler başbakana giderse alınacak kararlarda doğru olur. Açıkçası başbakanın kandırıldığını düşünüyorum ki toplumun büyük çoğunluğu da kandırıldığına, gerçeklerin kendisinden gizlendiğine inanıyor. 
 
BEŞENK: Başbakan kandırılıyor mu?
 
ACU: Elbette kandırılıyor,yeterli dürüst bilgi gitmiyor.
 
BEŞENK: Ak Parti'de seçim sürecinde başka hangi sürprizler ile karşılaştınız, ne umuyordunuz, ne gördünüz?
 
ACU : Diyarbakır'da iki parti var, Ak Parti ve BDP. Diyarbakır BDP'nin kalesidir. Halk hizmete oy vermiyor, partiye oy veriyor, partimiz diyor. Şâhısa da oy vermiyor, boş bir tenekede bıraksanız o tenekeye oy verilecek. Bir ceket bırakılırsa o cekete oy verilecek. Ak Partinin işi bu kadar zor iken üstüne birde 'SİPARİŞ ADAYLAR  çıkarması zaten başlı başına skandal. 
 
BEŞENK: Sokaktaki insanlarla görüştüğünüz zaman, vatandaş ne diyor?
 
ACU: Tepki çok. Sosyal paylaşım sitelerinde örneğin, hem halk, hem insanlar ve yani yüzde seksen, doksan diyebilirim diyorlar ki seni listede görmemiz gerekir iken neden görmedik. 
 
BEŞENK: Encümen listelerini belirlerken partiler neye göre seçmeli, kriterler ne olmalı sizce?
 
ACU : Kriterleri bir defa halka hizmet olmalı. İnsanları, halkı tanımalı, şehirciliği bilmeli, mahalleleri bilmeli, sokakları, caddeleri bilmeli, halkın içinden olmalı. Yani sivil toplum örgütleri var, nice güzel insanlar var. Bu güzel insanlara değer verilmeli. Az önce demiştim feodal yapı, ağa, aşiret vs. almış başını gidiyor. Parası olan! Ben buna karşıyım tabi.
 
BEŞENK: Feodal yapının öne çıkarılması ile ne başarılmak isteniyor? 
 
ACU : Kendi yakınlarını ön plana çıkarmak istiyorlar. Araştırma yapılmadan, rastgele,  hasbelkader ne oluyor, gündemi takip etmeyen şahıslar listelerde yer alıyor. Aşiretin ve paran varsa aday olabiliyorsun, Paran yoksa aday olamıyorsun Ben 34 yıldır millete yardım ediyorum, 100 bini geçkin insana yardım etmişim ama beni bile kandırdılar. 
 
BEŞENK: Peki, meclis üyelerinin aşiretçi yapı ile seçilmesinde amaç Diyarbakır'a hizmet değil de farklı bir şey olduğunu mu iddia ediyorsunuz?
 
ACU :Kamuoyu yoklaması yaparlarsa, ellerini de vicdanlarına koyarlarsa seçilecek insanlar hep dışarılarda, bellidir yani, ortadadır. Bakıyorum, vatandaşın biri benden soruyor diyor ki falan kişi bana diyor ki meclis üyeliği adayı seni yapalım. Bunu soran bir milletvekilinin yakını, nedir diyor meclis üyeleri, ne yaparlar diye. Daha bunu benden soruyor. Şimdi bu şahıslar mı meclis üyeliği yapacak?
 
BEŞENK: Yani şunu mu söylemek istiyorsunuz, belediye meclis üyelerinin seçilmesi noktasında pazarlıklar mı yapılmış?
 
ACU : Bu durum zaten bunu ortaya döküyor, her şey ortadadır. Çok güzel, değerli insanlarımız var, hizmet edecek öyle insanlarımız var ki Diyarbakır'da onlar listeye giremiyorlar, hiç hizmet etmeyen, tanınmayan, kariyeri olmayan insanlar Ak Parti'de meclis üyeliğine çok rahatlıkla girebiliyorlar. Biz o kadarda meraklı değiliz, burada ki asıl konu şudur ki memlekete hizmet edecek insan lazım, halka hizmet edecek insan lazım. Diyarbakır'ı bilen, tanıyan,  binlerce fakir fukara insan var, onların evlerine gidip ziyaretlerde bulunan, onları tanıyan insanlar lazım. Halkın içinden çıkmış insanlar lazım. Ağa, aşiret vs. zengin para babası insanlar bize lazım değil. 
 
Ak Parti'ye mi Başbakana mı güveniyorsunuz?
 
ACU : Sayın Başbakan  bir Dünya Lideridir.Ben Başbakan Erdoğan'sız bir Ak Partiye asla güvenmem. Ben bir başbakan Sn Recep Tayyip Erdoğan beyin hayranıyım,Benim güvenim başbakanadır. Ak Partiye değil. Zaten partiye güvensem bu açıklamayı yapmazdım. Ak Parti il teşkilatının durumu ortada. 
 
BEŞENK: Ak Parti'ye güveniniz yıprandı mı bu manzara karşısında?
 
ACU : Tabi yıprandı, onu söyleyeyim. Çünkü başbakan gerçektende önemli bir değerdir.  Hemen hemen 10 yıldır iktidardadır. İcraatlarını tek tek saymama gerek yok ki  her şey  çok önemli bir değerdir sn başbakan ortada.
 

HABERE YORUM KAT