1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Başbakan isterse bu işi çözer'
'Başbakan isterse bu işi çözer'

'Başbakan isterse bu işi çözer'

Kanada Liberal Parti Milletvekili Jim Karygiannis açlık grevine giren milletvekillerini ziyaret etti -BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak: ''Leyla Zana hepimizin söylediği şeyi söylüyor, 'Başbakan isterse çözer' bunu söylüyor'

A+A-

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, ''Leyla Zana hepimizin söylediği şeyi söylüyor, 'Başbakan isterse çözer' bunu söylüyor. Şu anda istemediğini de beyanları ile görüyoruz'' dedi.
     Kanada Liberal Parti Milletvekili Jim Karygiannis Belediye Konukevi'nde açlık grevine giren BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, milletvekilleri ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti.
     Kışanak, ziyaret sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, tutukluların açlık grevinin 67'nci gününde olduğunu, bu konuda ortaya konulan her insani ve vicdani duruşu ölümlerin önlenmesi konusunda önemli bir katkı olarak gördüklerini belirtti.
     Ölüm değil, çözüm istediklerini ifade eden Kışanak, ''Bu ülkenin ihtiyacı olan bir çözüm istiyoruz, imkansızı istemiyoruz. İki ana başlıkta topladığımız taleplerimizin aslında bir tek amacı dışarıdaki ölümleri durdurmak, Kürt sorununa bir çözüm bulmaktır'' dedi.
    
     -Anadilde savunma-
    
     Kışanak, anadilde savunma düzenlemesine iki önemli itirazlarının bulunduğunu belirterek, ''İtiraz noktalarımızdan biri 2 defaya mahsus olmak üzere tercüman imkanı tanınmasıdır. Anadilde savunmanın 2 defa ile sınırlandırılması açıkça yargılanan kişilerin istedikleri dilde savunma yapma hakkını güvence altına alan bir düzenleme değil, hükümeti bu konuda uluslararası hukuk karşısında koruyan bir düzenlemedir'' diye konuştu.
     Diğer itiraz noktalarının da, tercüman ücretinin yargılanan kişi tarafından ödenmesi olduğunu dile getiren Kışanak, ''Bu, açıkça bu hakkın sınırlı kullanılması için getirilmiş ve yurttaşlar arasında sınıf ayrımı yaratacak bir engeldir. Bu düzenleme tutukluların talebini de karşılamıyor. Önümüzde Adalet Komisyonu var. Umarız o komisyonda bu konulardaki eksiklikleri giderecek yeni düzenleme yapılır'' ifadelerini kullandı.
     Kışanak, ''Leyla Zana'nın Kürt sorununun çözümünde adresi yine başbakan olarak göstermesini nasıl değerlendiriyorsunuz-'' yönündeki soruya ilişkin de, ''Böyle bir açıklaması yok. Leyla Zana hepimizin söylediği şeyi söylüyor. 'Başbakan isterse çözer' bunu söylüyor. Şu anda istemediğini de beyanları ile görüyoruz'' dedi.
    
     -Kanada Milletvekili Karygiannis-
    
     Kanada Liberal Parti Milletvekili Jim Karygiannis ise tercümanı aracılığıyla yaptığı açıklamada, açlık grevinden birkaç haftadır haberdar olduğunu, dünyanın bir başka ucundaki parlamento üyelerinin sorunlarını dinlemek için Diyarbakır'a geldiğini söyledi.
     Milletvekillerine destek verdiğini ifade eden Karygiannis, ''Düşünce, inanç ve kişisel özgürlükler ile insan hakları için ben de bir günlük açlık grevindeyim. Buradaki milletvekillerine destek vererek dayanışmayı sağlamak için bugün ben de açlık grevine giriyorum'' şeklinde konuştu.
     Karygiannis, ziyaretinin bir diğer amacının da Van depremi nedeniyle Kanada'da toplanan yardımlar ile satın alınan itfaiye aracını Van Belediyesi'ne ulaştırmak olduğunu belirtti.