1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başbakan Erdoğan'a "Anneler Günü" hediyesi
Başbakan Erdoğan'a "Anneler Günü" hediyesi

Başbakan Erdoğan'a "Anneler Günü" hediyesi

Diyarbakır Sur Kaymakamlığının açtığı halı kursuna devam eden genç kızlar, Başbakan Erdoğan ve rahmetli annesi Tenzile Erdoğan'ın yer aldığı fotoğrafı halıya dokudu.

A+A-

Sur Kaymakamlığınca yürütülen "Hünerli Eller Halı Dokuyor" projesi kapsamında açılan kursta eğitim gören genç kızlar, Başbakan Erdoğan'ın annesiyle yer aldığı fotoğraftan esinlenerek dokudukları portre halıyı "Anneler Günü" hediyesi olarak başbakana takdim edecek.

Diyarbakır Valiliği koordinasyonunda, Kalkınma Bakanlığınca desteklenen ve Sur İlçe Kaymakamlığınca SODES kapsamında yürütülen "Hünerli Eller Halı Dokuyor" projesi, aldığı yoğun göç sonucu sosyal ve ekonomik olarak dezavantajlı durumda olan Sur ilçesinde yaşayan kadınların yaşamına yeni bir soluk kattı.

Kadınlar, açılan halı kursu sayesinde bir yandan meslek edinirken, bir yandan da aile bütçesine katkıda bulunuyor. Kursu, bir sosyalleşme aracı olarak gören kadınlar, düzenlenen piknik, doğum günü partileri ve sinema gibi etkinliklerle de ilk kez tanışma şansını buluyor.

"Evimiz gibi" dedikleri kursa, büyük mutlulukla devam eden kadınlar, minnettarlıklarını göstermek amacıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile rahmetli annesi Tenzile Erdoğan'ın birlikte çekilmiş fotoğrafından esinlenerek ipek portre halı dokudu.

Beş genç kız tarafından 41 gün süreyle, 300 bin ilmek atılarak dokunan halı, Başbakan Erdoğan'a Anneler Günü hediyesi olarak takdim edilecek.

-Kazandıkları para eğitime-

Melikahmet Lisesi 2. sınıf öğrencisi Esma Kılıç,sabah okula gittiğini, öğleden sonra ise kursa devam ettiğini söyledi.

Yedi kardeş olduklarını ve babasının çalışmadığını belirten Kılıç, "Babam çalışmıyor. Büyük ağabeyim geçimimizi temin ediyor. Ben ve kız kardeşim de bir yandan okula gidiyoruz bir yandan da burada çalışıyoruz. Kurs sayesinde bir mesleğimiz oldu. Buradan kazandığımız parayla liseyi bitiren ağabeyimi dershaneye gönderiyoruz. Kursa gelmeden önce evde boş oturuyorduk. Şimdi aldığımız eğitim sayesinde para kazanıyoruz. Büyüklerimize teşekkür amaçlı halı dokuduk" dedi.

Rezzan Kılıç ise halıyı 41 günde dokuduklarını, okuldan arta kalan zamanda kursa geldiğini ifade ederek, bir meslek sahibi olduğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

Üç çocuk annesi Semira Sincan ise kendi parasını kazanmanın ve üretken olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, "Bize burayı açanlara çok teşekkür ediyoruz. Burası evimiz oldu" diye konuştu.
Kadınlarımızın evden çıkmasını sağladık"-

Sur Kaymakamlığı İlçe Proje Ofisi Koordinatörü Bilgin Yiğit, yoğun göç alan ilçede fırsat eşitliği sağlamak için "Hünerli Eller Halı Dokuyor" projesini yürüttüklerini söyledi. Proje kapsamında kadınlara halı dokuma eğitim verdiklerini belirten Yiğit, eğitimin ardından istihdam olanağı da sağladıklarını kaydetti.

Kursun, kadınların hayatına ciddi katkı sağladığını anlatan Yiğit, şunları söyledi:

"Daha önce evlerinden dışarı çıkamayan, hiç bir sosyal imkanı olmayan kadınlarımıza rahat bir nefes alabilecekleri mekan düzenledik. Kadınlarımızı gezi, piknik, sinema ve tiyatroya götürüyoruz. Ayrıca aile içi ve kişisel gelişim seminerleri, doğum günü partileri düzenliyoruz. Kadınlarımız para kazanırken, aynı zamanda birçok sosyal etkinlikten de yararlanıyor. Usta olan kursiyerlerimiz, aylık 700 lira gelir elde edebilecek duruma geldiler.

Kursiyerlerimiz sayın başbakanımıza bir hediye takdim etmek için ipek portre halı dokudular. Kursiyerlerimizin anneler gününde başbakanımıza bir hediyesi olacak. Sayın başbakanımızın annesi ile çekilmiş olan resmini halıya işlediler. Halıyı 5 kursiyerimiz, 41 gün boyunca 300 bin ilmekle dokudu. Eğer randevu alınabilirse hediyemizi sayın başbakanımıza sunmak istiyoruz. Şayet ulaştıramazsak, ya kendilerine göndereceğiz ya da Diyarbakır'a yapacakları bir ziyaret sırasında takdim edeceğiz."

Yiğit, kursiyerlerin dokudukları halıların yurt içi ve yurt dışından büyük ilgi gördüğünü, Amerika, Norveç gibi ülkelerden sipariş aldıklarını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT