1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başbakan dindar nesli başörtüsüz mü yetiştirecek?
Başbakan dindar nesli başörtüsüz mü yetiştirecek?

Başbakan dindar nesli başörtüsüz mü yetiştirecek?

Tesettüre Çağrı Platformu (TES-ÇAĞ) Dicle Temsilcisi Ercan Alpaslan, Başörtünün her alanda serbest olmasını ve karma eğitime son verilmesini istedi. Alpaslan, Başbakanın dindar nesil söylemlerine atıfta bulunarak "Başbakan dindar nesli başörtüsüz mü yetiş

A+A-

Hayatın her alanında başörtünün serbest olmasını isteyen sivil toplum kuruluşları, okullardaki karma eğitime de son verilmesini istedi.

Tesettüre Çağrı Platformu (TES-ÇAĞ) Dicle Temsilcisi Ercan Alpaslan, yaptığı basın açıklamasıyla tesettüre özgürlük istedi. Bu ülkedeki en büyük zulümlerden birinin başörtü yasağı olduğunu dile getiren Alpaslan, "Biz STK'lar olarak bu zulmü ifşa ederek, zulüm kimden gelirse gelsin zulme karşı sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Başörtüsünün simgelediği İslam'ın aydınlık mesajını, bütün toplumsal alanlara taşıma mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz" dedi.

"Bunun hesabını hem halka hem de Allah'a vereceksiniz"

"Müslümanlar inançlarını özgürce yaşayamamaktadırlar" diyen Alpaslan, "Hükümet iktidara geldiğinde seçim vaadi olarak 'Bu başörtü sorununu ancak biz çözeriz' demesine rağmen çözüm noktasında hiçbir ciddi adım atılmamıştır. Ve en son çıkardığı yönetmelikle sorunu daha da içinden çıkılmaz bir hale getirmiştir. Herkesin hakkı verilirken neden inançlı insanların önü kapatılıyor. Herkes okullarda ve kamu kuruluşlarında kendi kimliğini dış görünüşüyle yansıtırken, inançlı bacılarımız kendi İslami kimliklerini niye yansıtmasınlar? Bu uygulama kime hizmettir. Soruyoruz? Bunun hesabını hem halka hem de Allah'a vereceksiniz" dedi.

Başbakan dindar bir nesli başörtüsüz mü yetiştirecek?

Başörtüye özgürlük ve karma eğitime son verilmesini isteyen Alpaslan, "Eğitimde velilerin tercihlerinin dikkate alınması gerekmektedir. Çocuk reşit oluncaya kadar anne babasının eğitimi ve gözetimi altındadır. Din ve dil eğitiminde ebeveynlerin tercihi ve talebi dikkate alınmalıdır. Başbakan dindar bir nesli başörtüsüz mü yetiştirecek?" diye sordu.

Mücadelemiz sürecek

Başörtünün her alanda serbest oluncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini ifade eden Alpaslan, "Bizler, hangi gerekçeyle yapılıyor olursa olsun bu yasağı, İslam düşmanı darbeci geleneğin devamı olarak görüyor ve şiddetle kınıyoruz. İnancımıza vurulan hiçbir prangayı, kim tarafından vurulursa vurulsun kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz. Başörtü hayatın her alanında şartsız ve sınırsız serbest oluncaya kadar mücadelemiz sürecektir" dedi.

Çelişkiler

Alpaslan, sözlerini şöyle sürdürdü, "Bugün bir yandan 12 Eylül yargılanırken, diğer yandan 12 Eylül'ün bütün kurumları halkın üzerinde otoritesini dolaylı ya da dolaysız sürdürmektedir. 28 Şubat davasında yeni tutuklamalar yaşanırken, 28 Şubat sürecinin siyasi yargı kararları onaylanmaktadır. Yıllardır içeri yatan siyasi mahkûmlara yeni mağdurlar eklenmektedir. Bir yandan Kenan Evren yargılanmakta, diğer yandan onun çıkardığı yönetmelik ile başörtülü öğrenciler ortaokul ve liselerde; kamu çalışanları ise her yerde zorbalığa uğramaktadır!"

İşkenceye tepki

Bolu F Tipi Kapalı Cezaevinde gardiyanların Cihan Yeşil adlı mahkûma işkence yapmasını şiddetle kınayan Alpaslan, Başta Adalet Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri bu meseleyi çözmeleri hususunda göreve çağırdı.

 

(Ferhat Alpaslan - İLKHA)

HABERE YORUM KAT