1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan, Bölge Oda ve Borsa Başkanları biraraya geldi
Başbakan, Bölge Oda ve Borsa Başkanları biraraya geldi

Başbakan, Bölge Oda ve Borsa Başkanları biraraya geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) heyetini kabul etti.

A+A-

Başbakanlık Resmi Konutu'nda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de hazır bulunduğu ve yaklaşık 2,5 saat süren kabule, DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Can ve Bölge Oda ve Borsa Başkanları katıldılar.

Kabulün ardından konutun çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Doğu ve Güney Doğu bölgelerindeki 45 oda ve borsa başkanıyla birlikte Başbakan Erdoğan ile görüştüklerini söyledi.

Görüşmede bölgede yaşanan sorunları ve gelişmeleri Başbakan'a aktarma fırsatı bulduklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

''Oda ve borsa başkanlarımız şehirlerinde halkla iç içeler ve kendileri bölgelerinin kanaat önderleri konumunda. Bugün Sayın Başbakan'a görüş ve önerilerini aktarabilme fırsatları oldu. Önümüzdeki süreçte bu çerçevede mecliste grubu bulunan diğer üç siyasi partimizi de yine oda ve borsa başkanlarımızla ziyaret edeceğiz. Görüşlerimizi bütün siyasi partilerle paylaşacağız. Paylaştıktan sonra değerlendirme yapıp görüşmenin içeriği ve fikirlerimizi sizinle (basın mensupları) paylaşabiliriz.''

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Can; görüşmenin olumlu geçtiğini belirterek, bölge ticaret odaları ve borsaları olarak başlattıkları müzakere girişiminin, TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla daha da hızlanacağını belirtti.

Remzi Can, 'Bilindiği gibi geçtiğimiz Ekim ayının başlarında Bölge Ticaret Odaları ve Borsaları olarak bir araya gelmiş ve müzakere çağrısında bulunmuştuk. Daha sonra TOBB' un çağrısıyla Ankara'da tekrar biraraya gelmiş ve Sayın Bakan Beşir Atalay'ın da katılımıyla konuyu tekrar daha geniş bir çerçevede görüşmüştük. Bugün bu çabalarımızın mesafe katettiğini görmek çözüm yolunda umut vericidir. Sonuçları çok ağır olabilecek açlık grevinin ölümler yaşanmadan bitirilmiş olması, Türkiye'de Kürt Sorununun çözümünü konuşabileceğimiz yeni bir diyalog atmosferi yaratmıştır. Şimdi, bu diyalog atmosferinden faydalanmalı ve daha fazla zaman kaybetmeden silahların susması için çalışmalıyız' dedi.

Remzi Can, mecliste grubu bulunan siyasi partilerle yapacakları görüşmelerin de olumlu geçmesini umduğunu belirterek, 'Umarım, barış yolunda atılacak adımlara tüm siyasi partiler katkı sağlarlar' dedi.