1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan artık Selahattin demeyecekmiş
Başbakan artık Selahattin demeyecekmiş

Başbakan artık Selahattin demeyecekmiş

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Üç gündür üzüntüden uyuyamıyorum. Başbakan artık bana Selahattin demeyecekmiş ne üzüldüm” dedi.

A+A-
'Başbakan Selahattin demeyecekmiş, 3 gündür uyuyamıyorum'
3 May 2015
 
İlgili haberler
selahattin-demirtaş-25-nisan 
Demirtaş'tan Erdoğan'a: İşçiye nankör demek insanlığa sığmaz
3 May 2015
 
Seçim çalışmaları için Manisa'da olan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Manisa milletvekili adaylarıyla bir yemekte bir araya geldi. Burada bir bir konuşma yapan Demirtaş, korkudan dolayı HDP'ye gelecek hiçbir oy istemediklerini söyledi. Demirtaş, “Üç gündür üzüntüden uyuyamıyorum. Başbakan artık bana Selahattin demeyecekmiş ne üzüldüm” diye konuştu.
 
Demirtaş'ın konuşmalarından satır başları şöyle:
 
HDP'ye saldırılar
 
“Başbakan ve hükümet sözcüleri hedef gösteriyorlar. Uşak'ta, Trabzon'da, Bartın'da arkadaşlarımız ülkenin her yerine barış ve kardeşlik selamı götürüyorlar. Oralardan milletvekili çıkarmanın zor olduğunu bilmiyor muyuz? Niye çalışıyoruz? Ülkeyi kutuplaştıran AKP'nin açtığı yaralarını sarmak istiyoruz. Oralarda önceden ayarladıkları küçük gruplarla saldırılar gerçekleşiyor. Partimizin bayrakları polis kordonlarında yakılıyor. O yaktığınız bayrakların tamamı helal parayla alınmıştır. Bazılarının parti bayrağı gibi hırsızlıkla alınmış paralarıyla alınmamıştır. Helal para da yakmakla bitmez.”
 
'Özgür gelecek yaratmak istiyoruz'
 
“HDP'nin çalışmaları yalnızca seçimlere değil, tarihe mal olacak. Elbette ki vekil çıkaracaksınız şüphem yok. Ama daha önemli bir iş başaracaksınız. Başbakanın, Cumhurbaşkanının kutuplaştırmalarına karşı barışı sağlamış olacaksınız. Cumhurbaşkanına kalsa barış, masa umurunda değil. Ama bizim umurumuzda. Manisa halkı barış istiyor. Biz de bunun gereğini yapmak zorundayız. Hiçbirimiz kimliğimizi dilimizi inancımızı inkar etmeden eşitlik temelinde bir özgür gelecek yaratmak istiyoruz.”
 
'Az kazanandan az çok kazanandan çok vergi'
 
“Türkiye'de vergi adaleti yok. Vergide adalet sağlanmadan dağıtımda da adalet sağlanamaz. Az kazanandan az, çok kazanandan ise çok vergi alınması gerekir.”
 
'Alternatif oluşturmayı başardık'
 
“HDP olarak tüm halklar ve emekçiler için bir alternatif geliştirdik. Siz bunu inkar ederseniz Batman'da olduğu gibi nankör olursunuz. Ya da yerin yüzlerce metre altında can verseniz de 'Fıtratında var' olur. Peki bu hep böyle mi gidecek. Biz bunu değiştirmek istiyoruz. Biz sorunlara emekçinin penceresinden bakıyoruz. Yeni bir alternatif olmayı başardık
 
Tehditle oy iddiaları
 
“Yalan, iftira çıkarıyorlar. Seçim beyannamemizi eleştiren kimse yok. Söylediklerinin tamamı iftira. Bu din tüccarlarının ipliği pazara çıktı. Sarılabilecekleri birşey kalmadı şimdi de yalan söylüyorlar.”
 
Soylu'ya yanıt
 
“Bir iktidar partisinin başkan yardımcısı biz orayı başınıza yıkarız diyebiliyor. Bunu ben desem “terörist”, “vandal” olurdum. Nereyi kimin başına yıkıyorsun. Biz ülkeyi bir arada tutmak için bu kadar uğraşırken neyi kimin başına yıkıyorsun.”
 
'HDP'den korkan Cumhurbaşkanı ve Başbakandır'
 
“Korkudan dolayı HDP'ye gelecek hiçbir oyu istemiyoruz. Fakat asıl korkanların kim biz biliyoruz. Saraydakinin geceleri korkudan uyuyamadığını biliyoruz. Başbakanın korktuğunu biliyoruz. Onlar da bize oy vermiyor.”
 
'Erdoğan halkın parasını AKP için harcıyor'
 
“Halkın parasıyla bir partinin mitingini yapıyor. AKP ye seçim çalışması yarattığını bütün toplum biliyor. Ben tarafsızım diyor. Her mitinginde bizi yuhalatmıyor mu? Soma'da, Roboski'de katleden AKP'yi yuhalat da inanalım.”
 
'Dininiz, imanınız para'
 
“HDP'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'na ilişkin eleştirileri din karşıtlığı olarak sunulmaya çalışılıyor. Nasıl bir din sömürüsünü yaptıklarını da herkes görüyor. Şimdi Sağlık Bakanlığının üç katını alanlara, diyanet tartışması yapanlara bir örnek vermek istiyorum. Bursa'da Ulubatlı Hasan Camisi'nin elektrikleri kesik olduğu için ezan okunmamış. Elektrikleri kesikmiş. Caminin elektrik parası cemaatin kendi arasında topladığı para ile ödeniyor. Peki Diyanet İşleri Başkanlığı bu parayı ne yapıyor. Mercedeslerle gezenleri eleştirdiğimiz zaman suçlu oluyoruz. Devletin bütçesinden aldığınız paraları cami adı altında çarpmanıza göz yumamayız. Sizin dininiz imanınız paradır. Biz buna karşıyız işte.”
 
'Başbakan Selahattin demeyecekmiş ne üzüldüm'
 
“İsmimi Selahattin Eyyübi'den almışım ona layık değilmişim. Üç gündür üzüntüden uyuyamıyorum. Başbakan artık bana Selahattin demeyecekmiş ne üzüldüm. Ben ismimin kıymetini biliyorum. Kürt Selahattin'in neler yaptığını da iyi biliyorum. Dedem bize asla adaletsizliğe boyun eğmemeyi öğretti.” (İMC TV)

HABERE YORUM KAT