1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Başarılı modellerin paylaşılması ve işbirliğinin geliştirilmesi projesi'
'Başarılı modellerin paylaşılması ve işbirliğinin geliştirilmesi projesi'

'Başarılı modellerin paylaşılması ve işbirliğinin geliştirilmesi projesi'

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar başkanlığında DTSO Meclis üyeleri ve Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi sanayici ve iş adamlarından oluşan heyet “Başarılı modellerin paylaşılması ve işbirliğinin geliştirilmesi projesi” kapsamında Ankara’ya iş gez

A+A-

OSB Yönetimi, organize sanayi bölgesinden sanayiciler, DTSO yönetim ve meclis üyeleri ve ilgili kurumlardan temsilcilerin de yer aldığı 36 kişilik heyet iki günlük iş gezisi kapsamında Ankara’da incelemelerde bulundu.

Heyet öncelikle Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve ASO 1. OSB yatırımcılarıyla bir araya gelerek, Ankara 1. , 2. ve 3. Organize sanayi bölgelerinin kuruluşu ve mevcut yapıları hakkında yetkililerden detaylı bilgiler aldı.

Gerçekleşen ziyaretten dolayı memnuniyetlerini belirten Nurettin Özdebir, ASO 1.OSB’nin üretim kapasitesi, mesleki eğitim çalışmaları ve işletmelere yönelik hizmetler hakkında heyeti bilgilendirdi. Özellikle bu süreçte gerçekleşen ziyareti çok daha önemsediklerini belirten Özdebir, bölgede barış ortamının sağlanması ile birlikte yatırımların da tekrardan ivme kazanacağını ve Diyarbakır gibi kadim bir kültür şehrinin her şeyin en güzelini hak ettiğini sözlerine ekledi.
 
DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar da yapmış olduğu konuşmada,  Diyarbakır’ın ekonomik ve ticari gelişimi hakkında bilgi vererek, 33 medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır kentinin hem kültürel hem de ekonomik anlamda önemli bir merkez olduğunu söyledi, Stratejik konumu ve özellikle Ortadoğu pazarına yakınlığı konusundaki avantajları hakkında da ASO 1.OSB heyetine detaylı bilgiler veren Sayar, çatışmalı sürecin sona ermesi ve barış ortamının tekrardan hakim olması ile birlikte Diyarbakır’ın da ekonomik anlamda hak ettiği konuma geleceğine inandıklarını vurguladı.
 
Çatışmalı süreçten dolayı bölge olarak hem toplumsal hem de ekonomik anlamda çoz zor bir dönemden geçtiklerini belirten Sayar, temel önceliklerinin barış ve huzur olduğunu önemle vurguladı. Sayar, Diyarbakır’ın turizm ve tarım alanındaki avantajlarının yanı sıra,  sanayisi bakımından da özellikle tarıma dayalı üretim ve genç nüfusumuz ile önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve bu potansiyelin de 6. Bölge teşvikleri ile yatırıma ve ticari hayata olumlu yansımalarının olacağını dile getirdi.
 
Görüşme sonrasında ASO Teknik Koleji’ni ziyaret eden heyet buradaki uzmanlardan mesleki eğitim çalışmaları hakkında detaylı bilgiler aldı. Ziyaretin Diyarbakır OSB Meslek Lisesi çalışması için de önemli deneyimler sunduğunu belirten Ahmet Sayar,  DTSO tarafından Diyarbakır OSB’de inşaası tamamlanan meslek lisesinin eksiklerinin tamamlanması adına da verimli bir ziyaret gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.
 
Uygulamış oldukları yenilikçi eğitim modeli ile fark yaratan ASO Teknik Kolleji yetkililerine bilgilendirme için teşekkür eden heyet, sonrasında Ankara Lojistik Üssü, Ankara Yurtiçi Nakliye ve Lojistik merkezini ziyaret ederek, lojistik merkezinin oluşum süreci ve işletmelerin katılımı hakkında yetkililerden bilgi aldı.
 
İş gezisi çerçevesinde ASO 2. Ve 3. OSB’deki işletmeler de ziyaret edilerek, Ankara ilindeki sanayinin gelişimi ve planlanan OSB modelleri hakkında fikir sahibi olundu. Heyet iş gezisinin ikinci gününde de ODTÜ Teknopark ve OSTİM’i ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

(Şehmus Kızılaslan)

HABERE YORUM KAT