1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başarılı kadın çiftçiler Diyarbakır'da buluşuyor
Başarılı kadın çiftçiler Diyarbakır'da buluşuyor

Başarılı kadın çiftçiler Diyarbakır'da buluşuyor

Kadın çiftçilerden Mersinli Ümmiye Koçak: ''İş adamlarımız neden buralara gelmiyor ve yatırım yapmıyor-''

A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yarın Diyarbakır'da çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan ''15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü'' için kente gelen kadın çiftçilerden Mersinli Ümmiye Koçak, Diyarbakır'ın güvenli bir kent olduğunu belirterek, ''İş adamlarımız neden buralara gelmiyor ve yatırım yapmıyor-'' dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün davetiyle çeşitli illerden ve ülkelerden gelen kadın çiftçiler The Green Park Otel'de bir araya geldi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Ali Koçkaya, yaptığı konuşmada, 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü'nün ilk defa 1996 yılında bazı ülkelerde kutlandığını, 1997 yılında ise, Dünya Çiftçi Kadınlar Günü'nün küresel bir olay olarak tanıtılması, hükümetlerin ve kamuoyunun bilinçlendirilmesi ve çiftçi kadınların desteklenmesi için faaliyetlere geçilmesi amacıyla dünya çapında bir kampanya başlatıldığını söyledi.

Koçkaya, bu yıl 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü'nün Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde Diyarbakır'da kutlanacağını ve kutlamalarda çeşitli illerden lider, girişimci, kooperatif başkanı ve Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışmalarında başarı elde etmiş kadın çiftçiler katılacağını kaydederek, şöyle konuştu:

''Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği arasında imzalanan Kadın Çiftçi Eğitimi İşbirliği Protokolü ile kadın çiftçileri bu günde yalnız bırakmamak adına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Aile Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar kutlama programında yer alacaklardır.''

Koçkaya'nın konuşmasının ardından söz alan kadın çiftçilerden Mersinli Ümmiye Koçak, Diyarbakır'a daha önce çok gelmek istediğini anlatarak, güneydoğu ile ilgili haberlerin abartıldığını savundu. Koçak, şöyle dedi:

''Anadolu kadınıyım köylü kadınıyım. 12 yıl önce kadınlar tiyatro topluluğunu ilk ben kurdum. Türkiye'nin birçok yerini gördüm. 5-6 yabancı ülkeyi gezdim. Diyarbakır'a gelmeyi çok istiyordum. Ama davet eden olmadı. Son olarak bakanlık beni Diyarbakır'a davet etti. Ben arabaya binerken genellikle hemen uyurum. Lakin Diyarbakır'a gelirken hep yola baktım hiç uyumadım. Çünkü acaba yol mu kesilecek- Acaba baskın mı olacak- diye uyuyamadım.

Alakası yok, iş adamlarımız neden buralara gelmiyor ve yatırım yapmıyor- Buralar korkulacak yerler değil. Lütfen buraya gelip yatırım yapın. Nasıl gözyaşının rengi farklı değilse, üzüntü de aynıdır. Diyarbakır'da da aynıdır. Televizyonda burayla ilgili haberleri izleyince bizde çok üzülüyoruz. Ben diyorum ki biz kadınlar bilinçlenelim. Köylü veya çiftçi olabiliriz, ama anneyiz. O çocukları çırılçıplak dünyaya getiriyoruz. Lütfen onları kendi istediğimiz kalıplara sokmayalım. onları güzel yetiştirelim.''