1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başarılı iş kadınları işi mecliste bitirmek istiyor
Başarılı iş kadınları işi mecliste bitirmek istiyor

Başarılı iş kadınları işi mecliste bitirmek istiyor

DİYARBAKIR- Başta iş olmak üzere birçok alanda çeşitli başarılara imza atan bazı kadın milletvekili aday adayları “işi” mecliste bitirmek istiyor.

A+A-
Kadına şiddet, istihdam, eğitim ve benzeri gibi birçok konuda daha güçlü bir şekilde çalışma yapmak için TBMM'ye girmek istediklerini belirten adaylar, kadınların meclisteki sesi değil, “çığlığı” olmak istiyor. 
 
Türkiye'de kadın sorunlarının en fazla yaşandığı kentlerden biri olan Diyarbakır'da sadece AK Parti'ye milletvekili olabilmek için 34 kadın başvuruda bulundu. Başvuruda bulunanlar arasında iş kadınlarının yoğunluğu dikkat çekiyor. Kadın adaylar, ilk hedeflerinin hemcinslerinin sorunlarını meclise taşımak olduğu belirtiyor. Özellikle kadına yönelik şiddet, taciz, istihdam ve eğitim gibi konuların üzerinde yoğunlaşacaklarını ifade eden adaylar, “işi” mecliste bitirmek istiyor. Kadınlar, hemcinslerinin sesi değil, “çığlığı” olmak istediklerini de vurguluyor.
 
IRAK'TA SAHTE İLAÇ ÖLÜMLERİNİ ENGELLEDİ
 
Aday adaylarından Diyarbakır Girişimci İş Kadınları Derneği (DİGİKAD) Başkanı Gülşen Duran, hem iş kadınlığı hem de akademik kariyeri ile dikkat çekiyor. Dicle Üniversitesi İşletme Bölümü ve Nicolae Testemitanu Tıp ve Eczacılık Fakültesi Eczacılık bölümü mezunu olan Duran, üçüncü üniversite olarak halen Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü okuyor. Türkçe'nin yanı sıra, iyi derece Kürtçe, İngilizce ve Arapça bilen Duran, az derecede de Osmanlıca ve Farsça bildiğini belirtti.
 
Birçok başarılı çalışmaya imza atan Duran, Doğu ve Güneydoğu'nun ilk ilaç ihracatçısı. Türkiye'deki yatırımlarını yanı sıra Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nde bir ilaç firması bulunan Duran, orada kaldığı dönemlerde ise sahte ilaçların neden olduğu ölümlü vakaları engellemek amacıyla Kürt Yönetimi Sağlık Bakanlığı'na ilaç ve gıda kontrol laboratuvarları kurulması için proje sunarak, FDAS laboratuvarının kurulmasını sağladı.
 
“ÇALIŞAN KADINLAR DA ŞİDDET GÖRÜYOR”
 
Duran, Türkiye'de kadınların statüsünün tam olarak oturmadığını belirterek, halen sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti. Kadınların, aile içinde ve dışında şiddet ve tacize maruz kaldığını, ekonomi ve eğitim alanında sıkıntılar yaşadığını vurgulayan Duran, “Çalışan birçok kadınımız maaşlarının miktarını bile bilemez durumdalar. Tabi bu batıya gittikçe azalıyor. Çalışan kadınlarımız bile ciddi oranda şiddet görüyorlar. Kadınların sorunu saymakla bitmiyor. Biz de yurt dışından döndükten sonra orada kazandığımız deneyimlerle başta Diyarbakırlı olmak üzere Türkiye'deki kadınlar için neler yapabileceğimizi düşündük ve DİGİKAD'ı kurduk.
 
Bölgede girişimci olan ve olmak isteyen kadınlara iş yetiştirme, pazar analizi, yatırım ve finans destekleri sunmak üzere çalışmalar yaptık, yapıyoruz. Direk yüzlerce, dolaylı olarak da binlerce kadına ulaştık. Şimdi de bölge gelinde 10 bin kadının istihdamını hedefleyen bir proje yürütmekteyiz” dedi.
 
“BURADAKİ SORUNLARI ORADA ÇÖZECEĞİZ”
 
Bu kadar çok çaba göstermelerine rağmen bazı eşikleri geçemediklerini ve bunların ötesine gidemediklerini vurgulayan Duran, “Bu yüzden bürokraside de yerimizin olmasını istedik.
 
Artık Gülşen başkan değil, Diyarbakır'ın hatta bölgemizin Gülşen ablası, Gülşen bacısı ve destekçileri olmak istiyorum. Bu nedenle milletvekilli olmak için girişimde bulunduk. Çünkü, kadın milletvekillerimizin kadına yönelik konularda yeteri kadar çalışmalar yapmadıklarını düşünüyorum. Zaten istihdam ile ilgili çok fazla bir şey yapılmadığı gibi kadına şiddet ve tacize ilişkin de yapmaları gerekenleri yapmadılar. Bu konu ile ilgili bizim daha çok yapacaklarımız olduğunu düşünüyorum.
 
Biz buradaki kadınların sesi olmak zorundayız. Onlar gibi davranmalı, onlar gibi olmalı ve yerele indirebilmeliyiz olayları. Ankara'dan halk yönetilmez hatta bu sebeple ki son dönemlerde başkanlık sistemine verdiğimiz desteği dile getiriyoruz. Biz yereldeki isim olmalıyız, yerele inmeliyiz. Başkanlık sisteminin de gerekliliği bu sebepten. Biz burada temsilimizi yapacağız yukarıda da sorunlarımızı çözeceğiz. Sorun zaten burada. Buradaki sorunları görüp, orada çözeceğiz” diye konuştu.
 
“YAMALI ANAYASAMIZ DEĞİŞMELİ”
 
Bunun yanı sıra yeni anayasa, başkanlık sistemi ve çözüm süreci konuların da çalışmalarda bulunmak istediklerine işaret eden Duran, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Anayasanın yamalı bir anayasa oluğunu düşünüyorum. İngilizlerin meşhur bir lafı vardır; 'Biz asfaltı yaptık, Türkler bize yamayı öğretti' diye. Anayasamız da aynı şekilde. Hiç tamamen değişmedi. Gelen hükümetler hep üzerinde oynamalar yaptılar.
 
Ancak hiçbir iktidar anayasayı tamamen değiştirmeye cesaret edemedi. Bu nedenle anayasanın değişmesi için katkıda bulunmalıyız. Kadın platformu olarak birçok defa çalışmalar yaptık, hükümete sunduk. Birçok kanun değişikliğinde önerilerimiz de oldu. Tam olarak orada olmamız lazım ki anayasa da değişsin, başkanlık sitemi de gelsin, kangren olan yapımız bozulsun. Çözüm süreci ise olmazsa olmazımız. Bunu her zaman söylüyoruz. Çünkü Türkiye'yi ilgilendiren 30 yıldır kanayan yaramız var. Zaman zaman aksaklıklar olsa da çok güzel adımlar atıldı. Başarıya ulaşacağına yürekten inanıyorum.”
 
TÜRKİYE'DEKİ 100 KİŞİDEN BİRİ
 
Diyarbakır Sosyal Kalkınma ve Geliştirme Derneği (DSKGD) Başkanı Kadriye Esra Aygün de hem iş kadını hem de akademik kimliği ile dikkat çeken aday adayları arasında bulunuyor. Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu olan Aygün, yüksek lisansını İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yaptı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Sosyal Politikalar üzerine doktora da yapan Aygün, Türkiye'de Sosyal Politikalar üzerine doktora yapan 100 kişiden biri.
 
Aygün'ün, çözüm süreci, taş atan çocuklar, mülteciler, madde bağımlığı ve kalkınma konusunda da çok sayıda çalışması bulunuyor. Hem iş hem de akademik anlamda ulusal ve uluslararası çok sayıda ödülü de bulunan Akgün, “İş Kadınları Çözüm İçin Diyarbakır'da” projesinin mimarı. Aygün, Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe ve İngilizce de biliyor.
 
“ÇÖZÜMÜ BULMAK DAHA KOLAY OLACAK”
 
Diyarbakırlı bir iş kadını ve akademisyen olduğunu belirten Akgün, bölgenin sorunlarını iyi bildiğini ve bu nedenle çözümleri bulmanın da daha kolay olacağını ifade etti. Bölgede kadınların yaşadığı en önemli sorunların başında eğitimin geldiğine dikkat çeken Akgün, “Hala kızların liseye gitme oranı çok düşük. Çabamız her şeyden önce kız çocuklarını okutulmasına yönelik olacak. Yaşadığımız dönem bizim yetişme dönemimiz gibi değil. AK Parti iktidarları sayesinde artık her ilde üniversite var. Bu çerçevede kızların okuması da daha rahat. Biz önce kız çocuklarının okutulmasına, daha sonra da onların iş bulmasına yönelik çalışma yapmayı hedefliyoruz” dedi.
 
“DİYARBAKIR'I TİCARET MERKEZİ YAPACAĞIZ”
 
Barışın olmaması durumunda hiçbir şeyin olmayacağını bu nedenle çözüm sürecini önemsediklerini vurgulayan Akgün, “Zaten kalıcı barış olmak üzere. Biz 2013'te 40 iş kadınını bölgeye getirdik. Bunu sık sık tekrarlayacağız ve barış ile birlikte iş kadınlarının bölgeye yatırım yapmalarına ön ayak olacağız. Zaten hükümetimizin de bölgeye çok ciddi teşvikleri var. Hedefimiz kadına yönelik yapacağımız çalışmaların yanında Diyarbakır'ı süreç nihayete ulaştıktan sonra bölgenin ticaret merkezi yapmak” diye konuştu.
 
“DİYARBAKIR'I CANLANDIRMAK İSTİYORUZ”
 
Diyarbakır'da bunun altyapısının olduğuna ve komşu ülkelere yakınlığına işaret eden Akgün, şunları kaydetti:
 
“30 yıl öncesine kadar Diyarbakır bölgenin Paris'i olarak anılıyordu. Biz bunu tekrar canlandırmak istiyoruz. Herkesi fabrikatör yapamayız. Ama bir mühendisin iş bulabileceğini sağlayacak alanlar oluşturacağız. Diyarbakır'da bu potansiyel var. Kayseri'nin 20 yıl öncesi ile bugününe bakın. Diyarbakır gibi sınır şehri olmamasına rağmen ekonomik olarak ciddi anlamda kalkınmış bir şehir. Diyarbakır'ın kalkınmaması için hiçbir sebep yok. Diyarbakır için, Diyarbakırlı için, Diyarbakırlı kadınlar için bu yola çıktık.”
 
(MP-AKK-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT