1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Barzani'nin referandum kararına destek
Barzani'nin referandum kararına destek

Barzani'nin referandum kararına destek

DİYARBAKIR- Dicle Fırat Diyalog grubu Başkanı Muhittin Batmanlı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin Kürdistan'ın bağımsızlık kararını referanduma götürme kararını destekledi.

A+A-
Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde (GGC) düzenlenen basın açıklamasına Dicle Fırat Diyalog Grubu Başkanı Batmanlı ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
 
Burada basın açıklamasını okuyan Batmanlı, IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin bağımsız Kürdistan kararını referanduma götürme kararını desteklediklerini kaydederek, Kürdistan'daki parti ve grupların, Kürdistanlıyım diyen herkesin bu davaya sahip çıkması gerektiğini dile getirdi.
 
Batmanlı, “Müslüman Türk kardeşlerimiz, Araplar ve Farslar, Müslümanız diyorsa ayeti kerime gereği diyor ki eğer siz kendiniz için istediğiniz bir şeyi Müslüman kardeşiniz için de istemediğiniz müddetçe gerçek Müslüman değilsiniz. Bu Kuran'ın hükmüne göre, bu dostlarımız eğer gerçekten gerçek Müslüman ise biz Kürdistanlılara da devlet hakkı vermeleri lazım. Bağımsız Kürdistan'ın kurulmasından yanayız. Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğinin Kürtlerle bir kardeşlik çerçevesinde olacağı kanaatindeyiz. Türkiye'nin garantörü Kürdistan'dır. Irak'ta Kürdistan kurulduğu an, hiç olmazsa burası bir güvenlik ve tampon bölgesi olacak. Kürdistan kurulduğu zaman Türk kardeşlerimize hiçbir zararı olmayacak” diye konuştu.
 
“HALK YANLIŞ BİLGİLENDİRİLİYOR”
 
Kamuoyunda bağımsız Kürdistan kurulursa Türklerin öldürüleceği kanaatinin halkta bir ön yargı oluşturduğu ve buna karşı halkın kışkırtıldığını belirten Batmanlı, “Bizim Kürdistan'ı kurduğumuz zaman Türkleri öldüreceğimizi söyleyenler, aslında öyle bir şeyin olmadığını ve vatandaşları böyle gereksiz yere yanlış bir biçimde bilgilendiriyorlar. Aslında Kürdistan'ın Irak'ta kurulmasının Türkiye Cumhuriyeti'ne hiçbir zararının olmayacağını onlar da biliyorlar” şeklinde konuştu.
 
“ORTADOĞU'DA TEK GÜÇ OLACAĞIZ”
 
Türkiye ve Kürdistan'ın iş birliğine girmesi sonucu, Kürdistan'daki petrol ve suyun da etkisiyle Ortadoğu'da güçlü devlet rolünü alabileceğini aktaran Batmanlı, “Kürdistan'daki parti ve gruplarla, bağımsız Kürdistan için destek komitesi kuracağız. Bunun dışında akademisyenlerimiz, aydınlarımız ve avukatlarımızla beraber bir komite oluşturacağız. Kadınlara yönelik bir komite kuracağız. Kürdistan İslam din alimlerini çağırıp bağımsız Kürdistan için onlardan da destek isteyeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
(BE-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT