1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baro:'Trafik polisine saldırı kabul edilemez'
Baro:'Trafik polisine saldırı kabul edilemez'

Baro:'Trafik polisine saldırı kabul edilemez'

DİYARBAKIR - DİYARİNSESİ.ORG - Diyarbakır Barosu, dün trafik polislerine yönelik yapılan saldırının, toplumu ve tüm kesimleri vicdanen rahatsız ettiğini belirten yazılı açıklama yaptı.

A+A-

Dün Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesi Diclekent semti yakınlarında devriye görevi yapan trafik polisleri İlker narin ve Ahmet Gılıç'ın kullandığı polis aracına uzun namlulu silahlı saldırı düzenlenmiş, saldırıda araç içerisinde bulunan 2 polis memuru şehit olmuştu. Saldırı üzerine Diyarbakır Barosu yazılı bir açıklama yaparak, bu tür saldırıların toplumu vicdanen rahatsız edeceği vurgusu yapıldı.

'Trafik polisine saldırı kabul edilemez'

Diyarbakır Barosu adına yazılı bir açıklama yapan Baro Başkanı Av.Tahir Elçi, 30. Ağustos 2015 günü saat 13.30 sularında Diyarbakır Merkez/Diclekent bölgesinde yapılan silahlı bir saldırı sonucu iki (2) trafik polisi yaşamını yitirmiştir. Hayatını kaybeden her iki görevliye Allah'tan rahmet, ailelerine ve meslektaşlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.

Trafik hizmeti gibi toplumun günlük yaşamını kolaylaştırıcı bir kamusal hizmet yürüten trafik polislerine silahlı saldırıyı kabul edilemez buluyor ve bu tür eylemlerin toplumumuzu ve meslektaşlarımızı  vicdanen rahatsız ettiğini ifade etmek isteriz.

Diyarbakır Barosu her fırsatta Devlet görevlilerinin şiddet ve silahlı eylemlere karşı yürütecekleri faaliyetlerin hukuk içinde kalması, ölçülü ve insan haklarını ihlal etmeyecek şekilde yürütülmesi gerektiğini ifade ettiği gibi, Devlet dışı silahlı güçlerden de insancıl hukukun asgari ölçülerine uymaları, bu çerçevede güvenlik görevlisi de olsa silahsız veya operasyanel bir faaliyet içerisinde olmayan güvenlik görevlilerine karşı silahlı eylemler yapılmaması çağrısında bulunmaktadır.

Diyarbakır Barosu olarak, KCK yetkililerinin insancıl hukuk kurallarına ve çatışma hukukuna bağlı kalacakları, operasyonel ve saldırı faaliyetleri içinde bulunmayan güvenlik görevlilerinin silahlı eylemlere hedef olmayacağı biçimindeki söz ve taahhüdünü yerine getirilmesi gerektiğini ifade etmek isteriz.

Diyarbakır Barosu dün, Diyarbakır kent merkezinde, toplum içinde ve toplum hizmeti yürüten iki trafik polisine yönelik saldırının bu türden son saldırı olmasını ummaktadır."

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler