1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Barolar: Elçi cinayeti örtbas edilmek isteniyor
Barolar: Elçi cinayeti örtbas edilmek isteniyor

Barolar: Elçi cinayeti örtbas edilmek isteniyor

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesinin üzerinden 21 gün geçmesine rağmen faillerin bulunmaması üzerine Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Bölge Baroları, soruşturmanın etkin yürütülmediği, hatta cinayetin örtbas edilmek istendiği konusunda ci

A+A-

Savcılığın soruşturmayı idari soruşturmaya endeksleyen tutumunun da bu kaygılarını arttırdığı kaydedildi. Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, 28 Kasım günü öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin faillerinin bulunmasına dönük başlatılan soruşturmada bugüne kadar hiçbir somut gelişme yaşanmadı. Bu durum üzerine Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu üyeleri Yurdagül Gündağan ve Eyüp Sabri Çepik ile bölge baroları yöneticileri Diyarbakır'da bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı.
 
Dosyada 21 gündür şüpheli dahi yok!


Bir otel’de düzenlenen bu toplantının sonuç bildirgesi paylaşıldı. Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcı Av. Ahmet Özmen tarafından sonuç bildirgesinde Elçi'nin öldürülmesinin üzerinden 21 gün geçmesine rağmen etkin bir soruşturma yürütülmediği belirtilerek, “Soruşturmanın etkin yürütülmediği hatta cinayetin örtbas edilmek istendiği konusunda ciddi kuşkular taşıyoruz” dedi. Özmen, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturmayı idari soruşturmaya endeksleyen tutumunun da bu kaygılarını arttırdığı ifade etti.
 
“Devlet töhmet altında kalacak”


Soruşturmanın bu şekilde yürütülmesi ve izlenen yöntemlerin kısırlığının, barolarda ve toplumda güvensizlik ve endişe yarattığını dile getiren Özmen, cinayetin aydınlatılmaması halinde devletin töhmet altında kalacağını söyledi. “Soruşturmanın etkin yürütülmesine başlanmaması durumunda Türkiye’de ve uluslararası platformlarda talep ve tepkilerimizi dile getireceğimizi kamuoyuna açıklıyoruz” diyen Özmen, şunları söyledi:
 
“Buradan, Barolar olarak soruşturmayı yürüten yetkilileri uyarıyor, görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Kamuoyunun şunu bilmesini istiyoruz; Tahir Elçi cinayetinin faili meçhul kalmasına izin vermeyeceğiz, barış elçisi olan Tahir Elçi'nin yaşamını adadığı demokrasi, barış, adalet ve insan hakları mücadelesine sahip çıkacağız. Elçi cinayetine ilişkin yürütülen soruşturmaların etkili yürütüldüğüne dair bir izlenim yaratılmak istense de bu şekilde bir durum söz konusu değildir”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler